Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stínová ekonomika v EU tvoří pětinu HDP. Komise prý s úniky zatočí

Evropa

  14:23
BRUSEL - Stínová ekonomika v Evropské unii podle odhadů Evropské komise představuje zhruba dva biliony eur (asi 52 bilionů korun), tedy asi pětinu unijního HDP. Evropská komise kvůli tomu chce posílit boj s daňovými podvody a úniky.
Světová ekonomika, ilustrační foto

Světová ekonomika, ilustrační foto foto: Shutterstock

Evropská komise přišla s nástinem návrhů možných opatření, k nimž by Unie měla společně přistoupit. Brusel zdůrazňuje, že kvůli globalizaci i novým technologiím není možné účinně proti takovýmto činnostem postupovat izolovaně na vnitrostátní úrovni.

Společně proti daňovým rájům

Komise navrhuje, aby se v EU stanovily například minimální postihy trestné činnosti týkající se daní. Chce také prosadit, aby EU silněji společně postupovala vůči takzvaným daňovým rájům.

"Daňoví podvodníci kradou peníze z kapsy řadového občana a obírají členské státy o tolik potřebné příjmy," zdůraznil eurokomisař pro daně Algirdas Šemeta. "Politická vůle k ještě intenzivnějšímu boji tu je. Teď je načase začít jednat," dodal.

'Státy musí táhnout za jeden provaz,' říká eurokomisař

Zvítězit nad podvodníky je podle něj možné, pokud budou státy "táhnout za jeden provaz". "Budeme po nich moci požadovat obrovské částky, na něž máme oprávněný nárok," dodal.

S konkrétním rozpracováním předložených nástinů návrhů přijde komise v nedaleké budoucnosti. Do konce tohoto roku předloží akční plán proti daňovým podvodům včetně konkrétních opatření, které lze rychle realizovat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat