Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sto tisíc korun pro zdravotní sestru. Vltava Labe Media musí Marešové zaplatit, potvrdil soud

Ekonomika

  16:58
praha - Vydavatelství Vltava Labe Media (VLM) musí zaplatit 100.000 korun zdravotní sestře Věře Marešové za to, že při informování o jejím případu novináři nerespektovali presumpci neviny. Pražský městský soud bez nařízení jednání odmítl odvolání, rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 5 je tak pravomocný. Dnes o tom informoval server Seznam Zprávy. Marešová po VLM v žalobě požadovala 2,6 milionu korun, vydavatelství jí ještě před zahájením soudních jednání uhradilo 100 tisíc korun. VLM vydává mimo jiné noviny Deník. Reakci vydavatelství ČTK zjišťuje.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Právní zástupce Marešové v minulosti u obvodního soudu uvedl, že částka, kterou Marešová v žalobě požaduje, má nahradit útrapy, které jí články způsobily, působit má i preventivně. Zástupkyně vydavatelství dříve u soudu řekla, že několik článků sice bylo „špatně koncipovaných“, šlo ale podle ní jen o ojedinělé případy. I proto ale vydavatelství ženě část peněz uhradilo.

Marešová podala žaloby kvůli informování o jejím případu na více vydavatelství, celkem se domáhala zhruba 35 milionů korun. V některých sporech jí již soudy zadostiučinění pravomocně přiznaly, mediální dům Czech News Center (CNC), který mimo jiné vydává deníky Blesk a Aha, jí měl podle rozsudku zaplatit 900.000 korun, TV Nova pak 1,2 milionu korun. Pražský městský soud ve sporech s CNC i s TV Nova konstatoval, že novináři zásadním způsobem porušili presumpci neviny žalobkyně. Ve sporu Marešové s Mafrou a televizí Prima zatím soudy rozsudky nevynesly. Vydavatelství vesměs pochybení odmítají.

Marešová žalovala i vydavatelství Economia, žalobu ale později stáhla. Podle právníka Marešové a mluvčího Economie byla uzavřena mimosoudní dohoda, podrobnosti ale strany nezveřejnily.

Marešová čelila obžalobě z toho, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Marešová byla obviněna z šesti vražd, soudy ji osvobodily. Nepodařilo se prokázat, že se skutky vůbec staly. Kvůli nezákonnému rozhodnutí o svém trestním stíhání a za ztížení společenského uplatnění se Marešová v dalším řízení domáhá od státu pěti milionů korun.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat