Podle sdělení úřadu je podpora značně chaotická a není jasné, jaký výsledek poskytovateli vlastně přináší. Zrušení tendru rakouským politikům pomohlo tuto podporu obhájit. Podle nich se totiž o odklad dostavby Temelína, případně o její úplné zastavení, velkou měrou zasloužila právě rakouská iniciativa.
Etapové vítězství
„Dveře jsou otevřeny, nyní musíme tuto historickou šanci s plným nasazením využít,“ prohlásil hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober. Zrušení tendru na nové temelínské bloky označil za důležité „etapové vítězství“, po kterém musí následovat z rakouské strany další kroky vedoucí k útlumu jaderné energetiky v celé Evropě.
Anschober oznámil, že země Horní Rakousy bude spolupořadatelem „antiatomové konference“ v Praze, na kterou by se měli 29. dubna sjet z celé Evropy významní experti zpochybňující smysluplnost investic do jaderných zdrojů. Pod heslem „hospodářské hranice atomové energie“ budou údajně experti přesvědčovat politiky, aby neuvolňovali peníze do ztrátového a zbytečného energetického odvětví. A jako jeden z příkladů chce Anschober využít i zrušení tendru na Temelín.
Nepřehlédněte |
„Je čas na to, aby i rakouská spolková vláda výrazně zvýšila svou aktivitu. Uvnitř EU musí vzniknout aliance antiatomových zemí jako protiváha podporovatelů jaderné energie,“ uvedl Anschober, který včera pózoval novinářům v tričku s českým nápisem „I ty zaplatíš za nový Temelín“.
Jádro jako důležitá součást energetiky
Zrušení temelínského tendru vlilo krev do žil i jiným rakouským politikům. Například hornorakouský hejtman Josef Pühringer tento krok označil za „jasný důkaz, že se atomová elektrárna nevyplatí“. Podle Pühringera budou Horní Rakousy i nadále pokračovat v politice, jejímž cílem je úplný výstup z jaderné energetiky v celé Evropě.
„Tato forma získávání energie není jen zbytečná, ale také uplatnitelná na trhu pouze s pomocí masivních subvencí,“ tvrdí Pühringer. Ani „bezjaderné“ Rakousko se přitom paradoxně zatím bez atomových elektráren neobejde. V době nízkého stavu vody, a tedy nižšího výkonu vodních elektráren totiž elektřinu dováží ze zemí, v nichž je „jádro“ důležitou součástí energetického mixu.
Přesto jsou protiatomoví aktivisté i politici přesvědčeni, že temelínský tendr byl zrušen také jejich zásluhou. „Je to ukázka toho, že se naše neúnavná práce vyplatila,“ uvedl Anschober. Podobný názor mají i antiatomové spolky, které ještě nedávno obviňovaly rakouskou i hornorakouskou vládu, že se snaží bojovat s atomem pouze verbálně, a nikoliv faktickými činy. „Nyní je nejvyšší čas atomový nesmysl definitivně ukončit,“ uvedlo v tiskové zprávě sdružení Atomstopp Öberösterreich.
