Čtvrtek 12. září 2024, svátek má Marie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stovky Čechů přijdou o práci

Ekonomika

  18:01
PRAHA - O práci kvůli světové finanční krizi přijdou ještě letos stovky Čechů. Další tisíce míst jsou v ohrožení a o jejich osudu se rozhodne až podle dalšího vývoje. Už teď je ale jisté, že řada firem bude mít příští rok nižší tržby. Snižování výroby zatím hlásí především podniky z automobilového průmyslu, krize ale vyhrotila situaci také ve sklárnách nebo některých textilních firmách.

Krize už vyhrotila situaci ve sklárnách. foto: ČTK

Už letos budou ztráty některých firem na tržbách dosahovat stovek milionů korun. Problémy pocítily jako první firmy, které vyváží do Spojených států. Břeclavský Gumotex přišel od ledna do září kvůli menšímu zájmu amerického odběratele na tržbách o 150 milionů korun. Pokles poptávky po zamykacích systémech do aut, které se prodávaly především v USA, zaznamenala i firma Witte Automotive Nejdek.

Podobný vývoj s obavami očekávají desítky tuzemských podniků. Jedním z prvních a zatím asi největším, který už na ekonomické problémy na americkém trhu doplatil, byl výrobce nábytku Falcon EU z Českolipska. Firma je v konkurzu, propustila stovku lidí. Desítky pracovníků propustily nebo propouští i přerovská Meopta - optika, jihlavský Bosch Diesel nebo společnost Brano.

Dominový efekt je patrný už teď
Některé podniky zatím výpovědi rozdávat nebudou, snižují ale výrobu. Dočasné zpomalení objednávek pocítila třeba kopřivnická Tatra. Až na výjimky ruší přesčasovou práci a přidává lidem dny volna navíc. I největší tuzemský výrobce osobních aut Škoda Auto oznámil snížení výroby o několik tisíc vozů.

Podobně se chovají i další automobilky. Právě v automobilovém průmyslu je už teď patrný dominový efekt - méně zakázek mají dodavatelé nejen ze strojírenství, ale i z textilního průmyslu, třeba strakonické Fezko, jež je hlavním dodavatelem potahů pro Škoda Auto. Třeba kolínská automobilka TPCA ale naopak na příští rok plánuje zvýšit výrobu a přibrat 100 lidí.

Recept na překonání krize?
Některé firmy už mají i recept na překonání krize a nejde jen o úsporná opatření. Třeba strojírna KOVOSVIT MAS chce zvýšit export na východní trhy. "Díky tomu předpokládáme, že KOVOSVIT MAS v letošním roce splní svůj stanovený plán," uvedl generální ředitel firmy Libor Kuchař. Řada podniků hledá nové zakázky a směřuje výrobu do sektorů, které nejsou krizí tolik ohroženy.

Někde zatím vyčkávají. "Rozvoj firmy je pozastaven, snižujeme náklady. Nevyplácí se nám vyvážet, veškerý export je ztrátový. I když teď dolar posiluje, měsíčně tratíme na exportu až 17 milionů korun. Čerpáme z toho, co jsme nastřádali v loňském roce, který byl daleko lepší," uvedla mluvčí největší domácí mlékárny Madeta Barbora Daňková.

Krize dopadá na některá města
Na dobré časy z minulých sezon budou podle některých prognóz vzpomínat i stavební firmy. "Developeři budou opatrní, asi se bude méně stavět. Příští rok může být složitý," míní ředitel společnosti Lias Vintířov Rudolf Borýsek. Lias, výrobce lehkých stavebních materiálů, to asi pozná už ve výsledcích za letošní druhé pololetí. Váhání developerů potvrzuje například skupina CPI, pozastavila výstavbu polyfunkčního objektu v centru Ústí nad Labem. V Mladé Boleslavi zase zahraniční investor upustil od výstavby 700 bytů. Město tak nezískalo 60 milionů Kč za pozemky.

Právě takzvané kapitálové příjmy by mohly v příštím roce výrazně ovlivnit rozpočty měst a obcí. Pokud radnice nezískají to, co si při sestavování rozpočtů naplánují, mohly by mít problémy s krytím výdajů. Už nyní některá města dopady krize pocítila. Třeba Hradci Králové hrozí ztráta kolem 74 milionů Kč kvůli investici do dluhopisů problémových islandských bank.

Některá města a regiony se obávají i menšího zájmu turistů. Krize by mohla snížit třeba zájem cizinců i Čechů o zimní dovolené v Krkonoších. "Dovolené na horách jsou pro lidí zbytnou věcí. Určitou obavu máme. Zatím však nemáme informace, že by v Německu či Nizozemsku docházelo k poklesům prodejů," uvedl ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Jiří Beran.
Autoři: ,

Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí
Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí

Je ženou bojovnicí, co se nevzdává. Za svým otcem chodila jako malá do vězení, v patnácti letech odešla z domova, zvládla vystudovat dvě vysoké...