130 let

Měření rychlosti (Ilustrační foto) | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Stovky míst jsou stále bez radarů

  •   8:31
PRAHA - Městští strážníci ve velkých českých městech vyjma Prahy po Novém roce vypnuli své radary. Bez dozoru policie se tak ocitly stovky pravidelně kontrolovaných míst.
Městská policie v Českých Budějovicích má jeden mobilní radar. Strážníci s ním několikrát týdně měří rychlost v okolí budějovických škol. Měsíčně takto zkontrolují zhruba 25 míst po jihočeské metropoli. Přesně řečeno kontrolovali.
 
Po Novém roce totiž jejich vyjížďky skončily, radar zavřeli do skříně a teď vyčkávají. Nový policejní zákon jim totiž přikázal – mimo jiné – označit místo měření cedulí. Dopravní značka měření rychlosti ale stále neexistuje. Ministerstvo dopravy totiž zaspalo a na vyhlášce, kde má být zmíněná značka představena, začalo pracovat až na začátku roku. Podle tiskového mluvčího dopravního resortu Karla Hanzelky ji tak stihne vydat nejdříve na jaře. Do té doby mají piráti silnic volnou působnost.
 
Podobná situace jako v Českých Budějovicích je ve všech velkých českých městech. Rychlost tu neměří ze stejného důvodu jako na jihu Čech.
 
„Rychlost nyní neměříme. My čekáme, až ministerstvo vydá vyhlášku s platnou dopravní značkou,“ potvrzuje mluvčí městské policie v Plzni Jana Pužmanová. Podle ní se tak v Plzni přestalo měřit na více než třiceti místech.
 
Stejně je na tom Olomouc, která má odstavený taktéž jeden mobilní radar. „Bez dozoru strážníků s radary je nyní více než třicet míst. Jde především o přechody u základních škol,“ odhadla počet kontrolovaných míst mluvčí olomoucké městské policie Lenka Prošková.
 
„Budeme čekat, až vyhláška vstoupí v platnost. Dokud ministerstvo neřekne, jak má značka vypadat, tak do toho nepůjdeme. Nechceme porušit zákon,“ dodala mluvčí.
 
To si myslí i mluvčí budějovické městské policie Kateřina Schusterová. „Bez oficiální značky měřit nebudeme. Ministerstvo nám sice radí, abychom si zhotovili svou vlastní značku s nápisem, který určil zákon. Jakmile by si ale nějaký řidič stěžoval, že naše značka není oficiální, nemůžeme říct ani popel,“ prohlásila Schusterová.
 
Ministerstvo dopravy počínání městských policií nechápe. Podle něj se totiž v novele zákona o policii jasně píše, že úsek měření rychlostí musí být „označen přenosnou dopravní značkou s vyobrazením kamery snímající rychlost a nápisem měření rychlosti“. „To stačí, podle tohoto popisu je možné nechat zhotovit dopravní značku, která je podle našeho právního názoru dostačující,“ řekl mluvčí ministerstva. Cestou výkladu ministerstva dopravy šla jako jediná městská policie v Praze. „Držíme se litery zákona a v něm nám nikdo neříká, jak má značka přesně vypadat, ale co má na ní být. Značky, které máme po městě rozmístěné, tomuto popisu vyhovují, i když každá vypadá trošku jinak,“ říká šéf strážníků v Praze 1 Miroslav Stejskal.
 
Oslovení právníci s ním ale nesouhlasí. „Domnívám se, že řidič by u soudu uspěl, kdyby namítl, že ho strážník změřil, i když tam nebyla ta správná cedule,“ myslí si právník Jiří Pavlík.
Autor: Josef Kolina
  • Vybrali jsme pro Vás