Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Stovky propuštěných chystají protestní pochod, nahradí je Rumuni

odboráři ve Stříbře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy odboráři ve Stříbře | foto: ČTK

STŘÍBRO Výrobce kabelových svazků do aut AEES Stříbro opustí v pátek zhruba 600 lidí, tedy asi 85 procent zbylých zaměstnanců. Na pondělní dopoledne naplánovali protestní pochod Stříbrem, nazvaný "pohřeb firmy". Firma už počátkem roku propustila kvůli stěhování výroby do Rumunska tisícovku pracovníků.

Odbory očekávají, že i v době celozávodní dovolené přijde 400 lidí. ČTK to řekl jejich šéf Dušan Bílek.

"Půjdeme v 10:00 od kina Slavie přes náměstí po silnici až za město na kopec, kde sídlí továrna. Jde o zhruba čtyři kilometry," uvedl. Lidé ponesou rakev s názvem firmy a transparenty. Původně měl mít každý cihlu, z nichž by v areálu postavili pomník podniku.

Jeho vedení ale odmítlo protestující pustit do areálu, protože od pátku už nebudou zaměstnanci AEES. Lidé podle Bílka nebudou smět ani na parkoviště, a proto vlastně nemají místo, kde by pomník postavili.

Po zhruba dvouhodinovém pochodu za zvuků "funus party", která hraje na pohřbech, by se měli bývalí zaměstnanci seskupit před parkovištěm podniku, kde budou mít projevy. Má k nim promluvit zástupce vedení největšího Odborového svazu KOVO.

Pracovníci se dohodli se zaměstnavatelem, že dostanou odstupné ve výši téměř sedmi platů, a přistoupili tak na rozvázání pracovní smlouvy dohodou.

Nezaměstnanost se prudce zvýší
Od 17. července jsou na dovolené. Ve firmě zůstává 120 lidí, kteří budou zajišťovat podporu výroby v Rumunsku. "Ti budou postupně propouštěni do konce roku za stejných podmínek," uvedl Bílek. Třetina z nich pomáhá přímo v Rumunsku, další desítky lidí tvoří podpůrné týmy zajišťující rozběh výroby, zbylí vyklízejí haly ve Stříbře.

Odbory chtějí příští týden jednat s vedeními města a kraje, aby oslovila mladoboleslavskou Škodu Auto, plzeňskou Škodu Holding a nošovický Hyundai, zda by neměly zájem o moderní haly v téměř desetihektarovém areálu, který nyní za 104 milionů korun nabízí k prodeji realitní firma Orco.

"O žádném možném kupci zatím nevíme, ale věříme, že přijde. Jde o velmi kvalitní areál s novou výrobní i skladovací halou," řekl předák. Budoucí investor může přijít s jinou výrobou než kabelových svazků. Většina pracovníků je vyučená, řada z nich má střední i vysokoškolské vzdělání. "Někteří lidé už si práci našli, například ve firmě Novem Car ve Městě Touškově na Plzeňsku.

Další získali práci individuálně, ale chrání si místo a nechtějí říct kde," uvedl Bílek.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...