Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strach srazil ceny akcií

Ekonomika

  7:54
PRAHA - Plánovaný bombový útok na letadla z Velké Británie do USA, který včera překazila britská policie, výrazně „zamával“ i se světovými trhy. Po zveřejnění zprávy poklesla hodnota americké i britské měny stejně jako cena akcií na nejvýznamnějších burzách.

letadlo foto: ČTK

„Největší dopad měla informace o možných teroristických útocích na akcie leteckých společností,“ zhodnotil makléř Pavel Sudek z Atlantik FT. Na trhu totiž podle odborníků okamžitě zavládly obavy z možného rozšíření útoků na jiné země a dopadu této situace na poptávku po letecké dopravě.

Akcie nejvýznamnější britské letecké společnosti British Airways obchodované na burze v Londýně tak v průběhu dne poklesly o více než 5,8 procenta. O mnoho lépe na tom nebyla ani německá Lufthansa, která utrpěla ztrátu na úrovni 4,61 procenta. Bezmála o pět procent ze své hodnoty přišel také letecký gigant Air France-KLM. V důsledku hrozby útoků, ale i jiných faktorů poklesl také index pražské burzy, a to o 1,73 procenta.

„K tomu všemu, co v poslední době ohrožuje hodnoty cenných papírů, musíme opět přidat i nejistotu vyplývající z hrozby terorismu,“ shrnul pro agenturu Bloomberg obavy světových investorů Ana Lopez Zurita, analytik španělské společnosti Riva y Garcia.

Dlouhodobý propad ceny těchto akcií ale odborníci vesměs neočekávají. Hodnoty cenných papírů na světových burzách by se tak podle ekonomů měly v horizontu několika dnů vrátit na předchozí úroveň.

Příznivá je tato situace pro držitele dluhopisů, které nabývají na hodnotě, jelikož se k nim přiklonili investoři hledající stabilitu. Ceny zlata navzdory stejné oblíbenosti v nebezpečných dobách stagnovaly.

Na informace o hrozbách reagovala i hodnota ropy. Obavy z poklesu zájmu o leteckou dopravu totiž vedly i ke strachu o snížení poptávky po pohonných hmotách. Cena ropy tak okamžitě poklesla asi o jedno procento. „Událost z Londýna jen přispěla k všeobecnému neklidu, když se přidala k obavám z vývoje na Blízkém východě, který cenu ropy dosud ovlivňoval nejvíce,“ domnívá se analytik Jan Šťastný ze společnosti Colosseum.

Situace negativně dopadla i na americký dolar a britskou libru. „Došlo k mírnému oslabení obou měn, ale bylo to v rámci běžných výkyvů hodnoty,“ konstatoval Luboš Kolařík z oddělení měnových obchodů Komerční banky.

Autoři:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...