Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strany se dohodly na vracení DPH a zkrácení splatnosti faktur

Ekonomika

  11:51
PRAHA - Rodící se středopravicová vláda zřejmě zavede vracení daně z přidané hodnoty odvedené z nesplacených faktur, uvolní pravidla práce na dohodu, podpoří dostavbu Temelína, odloží zavedení elektronických vinět pro osobní automobily a nestanoví termín zavedení eura. Na základních bodech vládního programu v oblasti podnikání a infrastruktury se dnes dohodli ekonomičtí experti stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné.

ODS, TOP 09 a Věci veřejné podepsaly dohodu o vytvoření koalice. foto: ČTK

ČTK to řekl jeden z vyjednávačů, poslanec za Věci Veřejné Viktor
Paggio. Živnostníci nyní musejí odvádět DPH i za faktury, které dlouhodobě nejsou proplaceny. Podle Paggia to nelze změnit s ohledem na pravidla Evropské unie, experti proto našli řešení v následném vracení již zaplacení daně.

"Myslím, že se jim to bude líbit," uvedl na adresu podnikatelů poslanec. Nová vláda se prý bude zároveň snažit v EU prosadit pravidlo, podle kterého by se daň za nesplacené faktury neodváděla vůbec.

Pořádek ve fakturách
V otázce splácení faktur má jít soukromému sektoru příkladem stát. Vláda se pokusí prosadit zákonnou změnu, podle které bude muset stát a samospráva splácet faktury do 30 dnů. "Včasné neplacení faktur státem se dnes šíří do celé ekonomiky," uvedl Paggio.

Dnes nejsou pro splatnost faktur státem závazná pravidla. Výjimkou zůstane jen proplácením evropských fondů. Živnostníkům má také pomoci dokončení projektu jednotného inkasního a kontrolního místa pro daně a odvody. Sníží se tím prý administrativní zatížení podnikatelů. Podnikatelé by také nemuseli v případě ukončení
živnosti odvádět daň z příjmu z faktur, které jsou více než čtyři roky po splatnosti.

V pracovním právu zřejmě středopravicová vláda rozšíří možnost práce na dohodu ze současných 150 hodin na 300 hodin ročně. V energetice se kromě dostavby Temelína experti shodli na podpoře dostavby plynovodu Nabucco.

V dopravě bude chtít nová vláda zachovat úroveň investic do výstavby na necelých sto miliardách ročně, pomoci mají projekty partnerství soukromého a veřejného sektoru (PPP), elektronické viněty pro osobní auta se odloží.

Autor: