Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strýček Skrblík je nejbohatší fiktivní postavou

Ekonomika

  14:50
NEW YORK - Lakomý kačer, upír a dvě předčasně vyspělá děcka patří mezi nejbohatší fiktivní postavy světa v žebříčku, který sestavil americký časopis Forbes. Patnáctku nejbohatších, leč smyšlených miliardářů letos vede strýček Skrblík. Hodnotu všech jeho zlaťáčků Forbes odhadl na 44,1 miliardy dolarů (téměř 750 miliard korun).

Strýček Skrblík foto: Reprofoto

Stále je to však méně než majetek druhého nejbohatšího člověka planety Billa Gatese. Zakladatel softwarové firmy Microsoft má podle letošních odhadů Forbes asi o devět miliard dolarů víc.

Podívejte se jak vypadal loňský žebříček

Druhé místo obsadil Carlisle Cullen, upír z filmové a literární hororové ságy Stmívání. Od roku 1670 dokázal "nastřádat" 36,2 miliardy dolarů. Třetí v pořadí skončil předpubertální potomek irské zločinecké rodiny z románů irského spisovatele Eoina Colfera. Jmění Artemise Fowla II. Forbes odhadl na 13,5 miliardy dolarů. Je to asi o čtyři miliardy dolarů víc, než kolik má čtvrtý v pořadí, mladičký filmový hrdina Richie Rich.

* Carlisle Cullen (Stmívání) - 34,1 miliardy dolarů

Seznam boháčů mezi fiktivními osobami Forbes sestavuje od roku 2005. Kritériem pro nominaci je předpoklad, že o bohatství uchazeče vědí další imaginární postavy v příběhu i publikum. Odhady čistého jmění pak spočívají na "analýze výchozího materiálu fiktivní postavy, a kde je to možné, ceněné proti pohybům cen komodit a akcií v reálném světě," uvedl Forbes.

Proces se tak podobá tomu, jak je majetek hodnocen ve skutečnosti, řekl Reuters redaktor Forbesu Michael Noer. Hamižný Skrblík, jehož majetek je převážně ve zlatě, si tak polepšil asi o 30 procent, což odpovídá pohybu zlata za tento rok, vysvětlil Noer.

Žebříček podle Forbesu

1. Strýček Skrblík - 44,1 miliardy dolarů
2. Carlisle Cullen - 36,2 mld.
3. Artemis Fowl II - 13,5 mld.
4. Richie Rich - 9,7 mld.
5. Jed Clampett - 9,5 mld.
6. Tony Stark - 9,4 mld.
7. drak Šmak - 8,6 mld.
8. Bruce Wayne - 7 mld.
9. pan Monopoly - 2,6 mld.
10. Artur Bach - 1,8 mld.
11. Jo Bennett - 1,2 mld.
12. Montgomery Burns - 1,1 mld.
13. Chuck Bass - 1,1 mld.
14. Gordon Gekko - 1,1, mld.
15. Jeffrey Legowski - 1 mld.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat