Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Student Agency upozornila na korupci. Teď se jí úder vrací

Ekonomika

  18:46
Společnost Student Agency podala trestní oznámení na Jana Lízala, ředitele Odboru veřejných zakázek Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podezřívá ho totiž, že zneužil pravomoci úřední osoby, když místo prošetření kauzy možné korupce na ministerstvu práce a sociálních věcí absurdním způsobem zpochybňuje tvrzení firmy.

Majitel Student Agency Radim Jančura foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Společnost Student Agency na korupci poukázala a jejím majitelem je navíc člen správní rady Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Radim Jančura.

Fond a firma podezřívají Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) z toho, že se chce touto obstrukcí vyhnout šetření podvodu na Drábkově ministerstvu.

„Dosud nikdy nedošlo k tomu, aby úřad podobným způsobem lustroval firmu, která poukázala na možnou korupci. ÚOHS má šetřit zadavatele, ne zpochybňovat navrhovatele,“ říká předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček.

Ministerstvo uzavřelo smlouvu bez výběrového řízení

Jádrem sporu je smlouva s dodatky, kterou v rámci zavádění nových informačních systémů uzavřelo Drábkovo ministerstvo bez výběrového řízení s firmou Fujitsu Technology Solutions s.r.o.

Společnost Student Agency podala jako potenciální uchazeč o zakázku začátkem letošního dubna návrh na zrušení této smlouvy k ÚOHS. Úřad ovšem neučinil, co podle fondu učinit měl, problematickou smlouvou se vůbec nezabýval, a místo toho bezprecedentně Student Agency napadl, píše se ve zprávě Nadačního fondu proti korupci.

ÚOHS Student Agency lustroval

Úřad společnosti zaslal usnesení podepsané Janem Lízalem, kterým lustruje způsobilost této společnosti pro plnění veřejné zakázky. „Vůbec nepochybuji o tom, že jsme návrh na ÚOHS podali v souladu se zákony, obstrukce ze strany ÚOHS musí rychle skončit,“ tvrdí Radim Jančura.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nadační fond proti korupci se možnou korupcí při zavádění nových informačních systémů na ministerstvu práce a sociálních věcí zabývá dlouhodobě. Návrh na zrušení smlouvy mezi Drábkovým ministerstvem a firmou Fujitsu Technology Solutions ovšem nepodal NFPK, ale společnost Student Agency, protože právě ona splňuje -
na rozdíl od NFPK - podmínky potenciálního uchazeče o zakázku.

Autor: