Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lžete! Studentský web ohlídá pravdomluvnost politiků

Slovensko

  14:40
PRAHA - Poškozovat pověst politiků, pokud neříkají pravdu. Tak zní motto zakladatelů webu Demagog.cz, kteří budou ověřovat pravdivost výroků v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce.

Politici ve sněmovně. foto: ČTK

Únorové výroky si bude moci veřejnost na stránce ověřit od 7. března. Každé úterý se po vysílání pořadu na stránce objeví výroky politiků zařazené do kategorií pravda, nepravda, neověřitelné nebo zavádějící. Novináře o tom informovala expertka Demagog.cz pro Českou republiku Tereza Skládanková.

ČTĚTE TAKÉ:


"Politici informace zkreslují nebo přímo lžou a klidně tyto argumenty zopakují ještě ve dvou dalších pořadech. Není možné, aby byl moderátor připraven na všechno," uvedla Skládanková.

Ověřování výroků politiků provádí bezplatně skupina jedenácti analytiků z řad studentů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Projekt s ročním rozpočtem přibližně 0,5 milionu korun chce být podle Skládankové důvěryhodným zdrojem pro novináře.

Organizátoři vycházejí z dvouletého působení webu Demagog.sk, který ověřuje faktické výroky politiků ve třech slovenských diskuzních pořadech. Tak třeba: šéf opoziční partaje SMER - SD Robert Fico podle slovenské mutace webu mluvil pravdu ve 326 případech, nepravdu naopak v případech 112. Dosluhující premiérka Iveta Radičová říkala pravdu ve 102 případech, nepravdu naopak v 10. A konečně, poměr pravdivých a nepravdivých výroků šéfa SDKÚ-DS Mikuláše Dzurindy je 72:11.

Web Demagog.cz.

Web Demagog.cz.

Vůbec za největšího hříšníka však předloni Demagog.sk označil předsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. "Zatím jsme nemuseli čelit žádné žalobě nebo nátlaku ze strany politiků," řekl spoluzakladatel Demagog.sk a expert na metodologii Matej Hruška.

Demagog.cz ověřuje jenom faktické výroky, které je možné zkontrolovat z více zdrojů. Na webu bude hodnocení výroku uveřejněno i se zdroji a bude otevřeno pozdější diskuzi. Každý politik bude mít na webu vlastní statistiku pravdivosti výroků, stejně jako na Slovensku. Organizátoři plánují kontrolu výroků i v dalších diskuzních pořadech.

Projekt byl inspirován americkými stránkami Factcheck.org a Politifact.com. Finance na provoz Demagog.cz studenti získali z programu Mládež v akci a z grantu organizace Open Society Fund.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...