Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Chrám nakupování. Univerzální supermarket je navržený tak, že z něj snadno může být i muzeum

Chrám nakupování foto: R. TILLEMAN, R. ZIJLSTRA, DE ZWARTE HOND

Doporučujeme
Supermarkety vypadají zpravidla všechny stejně. Je proto zaznamenáníhodné, když se nějaký odliší. Bohužel jde většinou jen o přidání dřeva na betonovou krabici, případně více péče hlavnímu vchodu. Avšak v Nizozemsku na to šli z gruntu. Nový supermarket na předměstí Groningenu vypadá jako honosná veřejná budova, která dává hrdě najevo svou důležitost. Což je v tomto případě vlastně namístě.
  5:00

Nejde o nákupní centrum, jež se trčí v polích za městem. Jde v podstatě o centrum nově vznikající čtvrti, o místo, kde si místní mohou nakoupit, zajít do kavárny, restaurace či na poštu, která je v této budově také.

Proč ale stavět něco, co je na první pohled dražší? Manažeři supermarketů jistě vytáhnou excelové tabulky, dle kterých je nejvýhodnější budovat stejné krabice – po Evropě jich jsou tisíce. Odpověď leží hlavně v čím dál důležitější roli společenské odpovědnosti.

Chce-li supermarket Jumbo (v Nizozemsku druhý největší, po Albertu) přesvědčit zákazníky, že budoucnost bere vážně, nemůže stavět betonové a energií plýtvající krabice. Zkrátka musí nasadit dřevo, mechovou střechu se solárními panely, design, který bude bránit přehřívání v létě a v zimě pomůže získat teplo. A když už obchodník začne tyto věci řešit, zjistí, že k dobré architektuře zbývá už jen krátký krok.

Výrazný díl práce odvedli i autoři z architektonického studia De Zwarte Hond. Ti manažerům supermarketu ukázali, že doba se mění. Nákup už mnohde vozí různé firmy až domů, lidé tak musejí mít důvod do obchodu jít. A že bude vypadat dobře, je jedním z nich.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!