Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Švédi ovládli půl Primy

Ekonomika

  12:52
Antimonopolní úřad to schválil PRAHA Vstupu strategického investora do televize Prima už nestojí nic v cestě. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odsouhlasil koupi padesáti procent akcií vlastníka Primy, společnosti GES Media Holding.

Nedělní partie na TV Prima. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Novým spoluvlastníkem se stala významná švédská mediální společnost Modern Times Group Broadcasting (MTG), která za podíl v Primě zaplatila 96 milionů eur (více než 2,8 miliardy korun). Včera o tom informovala kupující firma. “Z hlediska našeho úřadu už tomuto obchodu nic nebrání,” sdělil LN Filip Vrána z antimonopolního úřadu.

Činnosti spojovaných firem se podle jeho vyjádření nepřekrývají, ani nedochází k získání dominantního podílu na trhu a tak podle jeho slov úřad neshledal žádné okolnosti, které by transakci bránily. Celou transakci tak nyní může kupující strana uzavřít. “Výsledky těchto operací zahrneme do svých účtů od 1. listopadu 2005,” sdělila MTG.

Expanze do střední Evropy Důsledkem převzetí Primy by mohlo být posílení její pozice na trhu a zvýšená konkurence pro dosud vedoucí Novu. “Prima se bude snažit zvýšit svůj podíl na trhu a bude investovat do nových pořadů,” řekl analytik Komerční banky Lukáš Dufek. To potvrdila i mluvčí Primy Jana Malíková.

“Na příští rok chystáme několik programových novinek,” uvedla. Výraznou cenovou konkurenci v oblasti reklamy ale odborníci neočekávají. Švédové vstoupili do Primy koncem září. “Je to výsledek několikaměsíčního procesu, který začal v lednu tohoto roku,” sdělila tehdy LN mluvčí GES media Jana Adamčíková.

Nákup podílu v druhé nejsledovanější komerční stanici v Česku je součástí dlouhodobého plánu MTG, která se po úspěšných obchodech ve Skandinávii a východní Evropě rozhodla posílit své postavení v Evropě střední. “Tato akvizice je pokračováním naší úspěšné strategie expanze na poli vysílání ve střední a východní Evropě, která začala před více než deseti lety v pobaltských státech,” uvedl prezident MTG Hans-Holger Albrecht.

“Český televizní trh má několik jedinečných charakteristik, které jej dělají pro MTG atraktivními. Vládne mu několik klíčových hráčů, což vede ke koncentraci výdajů za televizní reklamu,” uvedl ještě Albrecht. Společnost MTG byla založena v roce 1987 jako mediální součást průmyslového holdingu Kinnevik. Počátky MTG byly spojeny s bezplatným titulem Metro, známým i v Česku. Pod značkou Viasat dnes švédská společnost provozuje řadu stanic volných i placených televizních kanálů po celé Evropě.

Kdo vlastní Primu

GES MEDIA EUROPE, B.V. 50 % Mediální společnost registrovaná v Nizozemsku, až dosud stoprocentní vlastník Primy
MTG BROADCASTING AB 50 % Švédská mediální skupina působící na poli TV a rozhlasové zábavy ve více než 30 zemích
GES MEDIA HOLDING, a.s. 100 % Vlastník Primy, v roce 2002 firmu založila GES Media Europe; kromě televize Prima vlastní též Rádio Hey nebo RTV Galaxie; její zisk za rok 2004 byl 291 milionů korun
FTV Prima, s.r.o. Vlastník licence a provozovatel TV Prima TV Produkce a.s. Vyrábí pořady pro TV Prima

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...