Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švédové opouští Primu. Většinu získal miliardář Zach, zájem měl údajně i Babiš

Ekonomika

  8:16aktualizováno  8:58
PRAHA - Televize Prima mění majitele. Švédská Modern Times Group prodala svůj poloviční podíl společnosti Denemo Media podnikatelů Vladimíra Komára a Ivana Zacha. Druhý jmenovaný se nyní stal většinovým vlastníkem televize.

Logo televize Prima foto: Reprofoto

Aktuální hodnota skupiny FTV Prima se pohybuje kolem 237,4 milionu eur, což je v přepočtu 6,4 miliardy korun, uvedla odcházející Modern Times Group v středečním prohlášení.Zaplacená částka tedy může tvořit přibližně polovinu výše uvedené sumy.

Denemo Media je společným podnikem mezi Denemo Investment, která vlastní podíl 75 procent firmy, a Ges Media Asset s podílem 25 procent. Do obchodního rejstříku byla zapsána před týdnem.

PRVNÍ V ČESKU

 • Společnost získala první licenci k provozování komerčního televizního vysílání v České republice už v listopadu 1992, a to pro Prahu a střední Čechy.
 • Vysílat začala 20. června 1993. Pravidelné vysílání stanice zahájila pod názvem Premiéra.
 • Během let prošla rozsáhlou proměnou - změnili se majitelé, pokrytí, programový profil i název.
 • Současná Prima je mediálním domem s pěti vlastními stanicemi v Česku a jednou na Slovensku.

Denemo Investment je dceřinou firmou skupiny Alphaduct, kterou vlastní český podnikatel Vladimír Komár. GES MEDIA ASSET je součástí GES GROUP podnikatele Ivana Zacha, která již vlastní v FTV Prima Holding podíl 50 procent. Zach se tak stal většinovým vlastníkem televize Prima. V žebříčku nejbohatších Čechů podle časopisu Forbes se loni s majetkem 4,7 miliardy korun umístil na 38. místě

Dohodu musejí schválit antimonopolní úřady, její dokončení se čeká v prvním čtvrtletí. MTG chce zisk z prodeje použít na zvýšení svého podílu ve firmě InnoGames z 21 procent na 51 procent.

O prodeji Primy média spekulovala delší dobu, mezi možnými kupci se objevovala i jména ministra financí Andreje Babiše či podnikatele Petra Kellnera. Transakci musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

MTG koupila poloviční podíl v FTV Prima Holding v roce 2005 za 87 milionů eur. Celková návratnost investice, včetně dividend a prodejní ceny, by měla v průměru dosáhnout 1,6 miliardy švédských korun (4,6 miliardy korun).

MTG usiluje o přeměnu z tradiční vysílací společnosti na firmu s aktivitami v oblasti digitální zábavy. Předloni výrazně změnila způsob fungování, když začala kupovat většinové podíly v řadě digitálních podniků a zároveň prodala některé aktivity ve Švédsku, v Maďarsku a v Rusku a měnila organizační strukturu.

KDO JE ZACH A KOMÁR

 • Ivan Zach (52 let) bývá označován za nenápadného miliardáře, o jeho minulosti se toho příliš neví. Podle časopisu Forbes má majetek v hodnotě 4,7 miliardy korun, což jej řadí na 38. místo v žebříčku nejbohatších Čechů.
 • Kolem Primy se Zach začal angažovat koncem 90. let, když nový zákon omezil přímé angažování bank v jiných oblastech. Tehdejším stoprocentním vlastníkem televize byla Investiční a poštovní banka, od níž získala Primu Zachova společnost Ges Holding.
 • V roce 2005 získala od Zacha poloviční podíl v televizi švédská mediální skupina MTG. Nyní švédská firma prodala svůj podíl v Primě firmě Denemo Media, ve které drží Zach 25 procent a zbytek patří podnikateli Vladimíru Komárovi.
 • V 90. letech působil mimo jiné ve statutárních orgánech společnosti Porcela Plus nebo karlovarského Grandhotelu Pupp. Kromě Primy se v médiích angažuje i v rozhlase (rádia Beat, Country nebo Kiss) a prodeji reklamy.
 • Ges Holding (Zach v něm drží 60 procent, zbytek mají napůl jeho sestra Radka a Petra Marschallová) se angažuje také v průmyslu, patří mu výrobce vzduchotechniky ZVVZ Group Milevsko nebo výrobce aerosolových ventilů a rozprašovačů Koh-i-noor Mladá Vožice.
 • Skupina se angažuje i v realitách, patří mu například předloni dokončená budova Crystal v Praze na Vinohradech (v anketě pořádané sdružením Arnika byla vyhlášena nejošklivější stavbu posledního čtvrtstoletí).
 • Zach se angažuje také kolem basketbalu, v letech 2002 až 2006 byl předsedou České basketbalové federace a dodnes je členem jejího výboru.
 • Vladimír Komár (44 let) se kolem médií pohybuje od konce 90. let, když se jako spoluvlastník společnosti MEF Holding podílel na rozjezdu televize Nova po rozchodu Vladimíra Železného s americkými partnery.
 • Angažoval se také ve výzkumné firmě Nielsen Admosphere (dříve Mediaresearch), která českému mediálnímu trhu dodává data o televizní sledovanosti.
 • Už za studií založil počátkem 90. let se spolužáky softwarovou firmu, která vytvořila a prodávala hotelový informační systém a software na hodnocení a optimalizaci reklamních kampaní pro reklamní agentury.
 • V roce 1994 spolu s Jiřím Šmejcem a Janem Gernerem založil obchodníka s cennými papíry Middle Europe Finance (MEF), který ovládl několik firem (mimo jiné mu patřil významný podíl v ZVVZ Milevsko).
 • Koncem 90. let se Komárem spoluvlastněný MEF Holding podílel na rozjezdu "nové Novy", v letech 2002 a 2003 firmu koupila investiční skupina PPF. V této době se Komár angažoval i ve slovenské televizi Joj.
 • Šmejc se poté stal blízkým spolupracovníkem majitele PPF Petra Kellnera, Komár zaměřil své podnikání jiným směrem.
 • Jím postupně ovládnuté společnosti Alphaduct patřil zejména výrobce minerální vody Karlovarská Korunní (v době svého ředitelování ji ve vysílání neskrývaně propagoval Vladimír Železný) a Dermacol, výrobce kosmetiky z pražského Filmového studia Barrandov. Loni v říjnu prodal Komár stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní skupině Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy.
Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.