Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švédská Skanska prověří zakázku na dostavbu české dálnice

Ekonomika

  18:39
STOCKHOLM - Švédská společnost Skanska zadala auditorské společnosti Deloitte, aby prověřila stavební projekt v České republice, který je kritizován kvůli údajné korupci. Informovala o tom agentura Reuters. Skanska čelí podezření, že její česká součást v roce 2011 vyvedla nejméně 100 milionů korun na úplatky, což firma popírá. Šlo o zakázku na dostavbu silnice R7.

Současný ministr dopravy Dan Ťok v minulosti působil v představenstvu firmy Skanska. foto:  František Vlček, Lidové noviny

„Skanska bere veškerá podezření z porušení etických pravidel velmi vážně a vůči korupci má nulovou toleranci. Proto zahajuje nezávislý externí audit projektu R7,“ uvedl švédský podnik.

O podezření z korupce ve Skansce informoval tento týden Český rozhlas. Švédští interní auditoři v roce 2011 údajně zjistili, že česká Skanska vyvedla ze svého hospodaření nejméně 100 milionů korun. Peníze údajně putovaly na úplatky do firmy, se kterou Skanska spolupracovala na dostavbě silnice R7.

Sobotka chce od Skansky kvůli Ťokovi otevřenost: Měla by zveřejnit smlouvy

Podezření na korupci ve společnosti Skanska se vztahuje na dobu, kdy ji vedl nynější ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Skanska v dnešním dřívějším prohlášení uvedla, že by na podezření z korupce reagovala razantním způsobem. Interní auditor, který v roce 2011 provedl audit projektu dostavby R7, ale prý žádnou takovou informaci vedení nehlásil.

Autoři: ,