Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Robopsy používají firmy i vědci. Pomáhají v Černobylu nebo u stavby Muskova vesmírného korábu

Společnost Boston Dynamics vyvíjí roboty, jež napodobují lidské a zvířecí pohyby. foto: Twitter Boston Dynamics

V texaském areálu Boca Chica společnosti SpaceX, která zde vyvíjí vesmírný koráb Starship, se objevil robotický pes od firmy Boston Dynamics. I když o jeho skutečném účelu SpaceX stále mlčí, z jeho konání je jasné, že ve středisku neslouží jen k pobavení technologických nadšenců.
  14:00

Svými schopnostmi předčí své lidské parťáky a užitečný tak může být pro celou řadu firem. Nedávno byl například k vidění i v Černobylu, kde mapoval radiaci.

Chytrá robotika se stane klíčovým motorem příští fáze informační revoluce. Tato slova prohlásil šéf SoftBank Masajoši Son, když před třemi lety kupoval od Alphabetu společnost Boston Dynamics. Tu a jejího zakladatele a šéfa Marca Raiberta tehdy označil za „jasné lídry na poli vyspělých dynamických robotů“.

Problematické investice SoftBank ale zřejmě povedou k tomu, že se majitel Boston Dynamics zase brzy změní. O „robofirmu“ již podle zdrojů agentury Bloomberg projevila zájem korejská automobilka Hyundai.

Robotický pes

Boston Dynamics vyvíjí roboty, jež napodobují lidské a zvířecí pohyby. Humanoidní model Atlas dokonce umí své pohyby sám koordinovat a vyvažovat, po pádu se umí i sám zvednout.

Na vývoji robotů firma spolupracuje mimo jiné i s americkou armádou. „Nováčky“ v podobě robopsů si vojáci velmi chválí. Armáda by mohla roboty nahradit až čtvrtinu svých mužů.

Pro Hyundai by zase dávala smysl spolupráce na poli robotů pro logistiku, po nichž během pandemie nebývale vzrostla poptávka.

Asi nejznámější produkt této firmy je robotický pes Spot. Jeho možnosti využití již bylo koncem října možné vidět v Černobylu. Na místě havárie jaderné elektrárny, která vybuchla v roce 1986 a zamořila celé okolí radiací, pomáhá s tvorbou 3D mapy radiace. Díky Spotovi mohou vědci zůstat v bezpečí a jen kontrolovat, kde je jaká úroveň radiace.

Práce pro Muska

Další Spot pak pracuje pro technologického podnikatele a vizionáře Elona Muska. Ve vývojovém středisku vesmírné společnosti SpaceX poblíž pláže Boca Chica v americkém Texasu, kde Muskovi lidé usilovně pracují na kosmické lodi Starship. Obří vesmírné plavidlo má zvládnout přepravit na dálkové lety do kosmu sto pasažérů, kteří by měli létat na Měsíc, Mars a možná ještě dále.

Rezidenty, kteří bydlí nedaleko areálu a mají tak na očích tamní dění, letos v létě zaujala červená bouda v blízkosti odpalovací rampy. Záhadu jejího účelu nedlouho poté rozklíčovalo video jednoho obyvatele, který si dění kolem vesmírného střediska dokumentuje.

Jedna z jeho videokamer zachytila zaměstnance SpaceX, jak „venčí“ psa. Ač jde o velmi nekvalitní videozáznam, je z něj patrné, že jde o bostonského Spota, i když v Boca Chica jej pojmenovali Zeus, jak lze vyčíst z nápisu na jeho boudě.

Pomocník do těžkých podmínek

To je jen další důkaz toho, jak se Boston Dynamics daří nabízet Spota ke komerčnímu využití. Podle webu společnosti ho využívá již celá řada firem v Americe i Evropě. A cena? Pouhých 75 tisíc dolarů.

Údajně už firma prodala více než 250 těchto robopsů. Svého „mazlíčka“ má vedle SpaceX třeba také německá firma Merck v Darmstadtu, kde Spot pomáhá zlepšit efektivitu průmyslových procesů. Dalšího využívá i těžařská firma BP nebo rakouská stavební skupina Strabag.

Díky tomu, že nejde o živého tvora, se Spot dokáže pohybovat v prostředí, které je pro člověka rizikové nebo v kterém by vlivem podmínek, například v případě vysokého žáru nebo zamoření chemikáliemi, být ani nemohl.

Sběrač klíčových dat

Robotický pes je pro každou firmu užitečný minimálně z pohledu sběru nepřeberného množství dat.

Konkrétně ve SpaceX je užitečný kvůli 360stupňové panoramatické kameře, která dohlíží na celou odpalovací rampu. Jeho citlivé senzory pak dokážou zachytit anomálie ve zvucích, které – jak nám ukazuje například i česká firma Blindspot – většinou poukazují na určitou poruchu.

Zeus je opatřen i senzory pro kontrolu teploty nebo detekci jakýchkoliv prasklin a průsaků. Jeho výhoda je, že se může na rozdíl od lidí pohybovat v blízkosti rampy při samotném testu. A při testování Starshipu už došlo při kryogenních tlakových zkouškách k úniku dusíku a k následnému výbuchu nerezové lodi.

Jestli jsou ale tyto věci opravdovým důvodem, proč si SpaceX tohoto robopsa pořídila, můžeme jen tipovat. Sama firma totiž zatím neobjasnila, jaký úkol u ní Zeus plní.

Banner peak.cz.

Autor: