Jaderná energetika udělala ve třech letech od roztavení reaktoru v japonské elektrárně Fukušima podstatný pokrok v posílení své bezpečnosti, uvedla MAAE v dokumentech, které ještě před jejich zveřejněním získala agentura Reuters.
"V roce 2013 bylo ve výstavbě 72 reaktorů, což byl jejich nevyšší počet od roku 1989," uvedla MAAE. Bylo to o čtyři reaktory více než v roce 2010, tedy rok před havárií Fukušimy, která vedla některé evropské země v čele s Německem k odchodu od jaderné energetiky. Na konci loňského roku fungovalo ve světě 437 reaktorů.
ČTĚTE TAKÉ: |
MAAE loni už třetím rokem po sobě snížila dlouhodobý výhled růstu jaderné energetiky. Předpověděla ale, že odvětví může své kapacity do roku 2030 díky expanzi v Asii zdvojnásobit.
Podle nových dokumentů, které MAAE zveřejnila, o zahájení vlastního programu jaderné energetiky nyní uvažuje nebo jej připravuje 30 zemí světa, mimo jiné Polsko, Bělorusko, Turecko, Bangladéš a Vietnam. Z třicítky zemí, které jádro už využívají, jich 13 staví nové reaktory nebo aktivně dokončuje dříve pozastavenou výstavbu, uvedla agentura.
"Globální jaderné společenství loni vykázalo jasný a stabilní pokrok v posilování jaderné bezpečnosti," napsala MAAE. V posledních letech se také podstatně zlepšovala situace co do počtu neplánovaných odstávek. Agentura ale upozornila na nutnost řešit otázku reaktorů, které jsou v provozu přes 30 let a které se loni na celkovém počtu reaktorů podílely 42 procenty.
Zprávy o vývoji jaderné technologie a jaderné bezpečnosti agentura připravila pro zasedání své pětatřicetičlenné Rady guvernérů. Ta se nyní schází ve Vídni.