Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světoví magnáti chtějí investovat v Egyptě. Aby ukázali, že je stabilní

Ekonomika

  6:50
ŠARM AŠ-ŠAJCH - Přední světové korporace přislíbily investovat v Egyptě miliardy dolarů. Jsou mezi nimi italská Eni, americká PepsiCo či britská BP a německý Siemens. Firmy se v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch účastní ekonomické konference, která má ukázat, že je tato země pro investice stabilní.

Západ slunce nad egyptskými pyramidami. foto: Reuters

Celkem by vláda chtěla získat na summitu příslib investic ve výši 15 až 20 miliard dolarů (390 až 520 miliard Kč). V Egyptě po pádu vlády Husního Mubaraka stále převládají nepokoje.

PSALI JSME:

Egyptská vláda chce v letošním fiskálním roce zdvojnásobit zahraniční investice na 8 miliard dolarů. Důvěrou v Egypt ale stále otřásají islamistické vzpoury na Sinaji a také časté militantní útoky, které jsou po celé zemi.

Vysoké investice plánují hlavně energetické firmy. Vláda si od investic do energetické sektoru slibuje, že se jí podaří zastavit nejhorší energetickou krizi za několik desítek let. Rostoucí spotřeba energií a pokles těžby totiž způsobily, že se Egypt v posledních letech změnil z čistého vývozce energií na čistého dovozce, zemi tak nyní trápí výpadky elektřiny.

10 miliard od Siemens, půl miliardy od Pepsi

Italský těžební gigant Eni podepsal s egyptskou vládou dohodu o investicích na příští čtyři až pět let ve výši 5 miliard USD. Britská ropná společnost BP zase dokončila dohodou o investici do rozvoje těžby plynu v deltě Nilu ve výši 12 miliard dolarů. Další britská firma BG má podepsat dohodu o investici za 4 miliardy dolarů na příští dva roky v neděli.

Siemens podepsal předběžnou dohodu o výstavbě elektráren v Egyptě za 10,5 miliardy dolarů. Dohoda má zvýšit kapacitu výroby elektřiny v zemi o třetinu. Součástí dohody je i výstavba větrné elektrárny a závodu na výrobu rotorových listů.

Americký nápojový kolos PepsiCo chce ještě letos investovat v Egyptě do rozšíření výroby 500 milionů dolarů.

Již v pátek Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené arabské emiráty slíbily poskytnout Egyptu 12 miliard dolarů na stabilizaci ekonomiky. To je velká podpora pro prezidenta Abdala Fattáha Sísího, který se snaží ekonomiku reformovat.

Egypt chce od USA stíhačky na boj s extremisty

Agentura Reuters upozornila, že investory odrazuje také byrokracie a přebujelá státní administrativa, která je v Egyptě patrná. Ve čtvrtek prezident podepsal zákon, který má právě obavy zahraničních investorů z přebujelé byrokracie uklidnit. Vláda se rovněž domnívá, že bude potřeba snížit počet státních zaměstnanců na jeden milion ze současných asi sedmi milionů.

Americký ministr zahraničí John Kerry v sobotu také slíbil, že Spojené státy již „velmi brzy“ rozhodnou, jak uvolní stovky milionů dolarů ze slíbené americké vojenské pomoci Egyptu. Spojené státy pozastavily čerpání těchto peněz v roce 2013, když vládu v Egyptě převzala armáda.

Egypt chce od USA získat stíhačky F-16, tanky a další techniku pro boj s extremisty. Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy se domnívá, že peníze jsou nutné pro zajištění stability na Blízkém východě. Washington ale musí potvrdit, že Egypt učinil pokrok v oblasti lidských práv, demokracie a právního státu. Anebo vydat prohlášení, že taková podpora je v zájmu americké národní bezpečnosti, upozornila agentura AP.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat