Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svoboda vyčistil pražské firmy od politiků. Poslední skončil Hurda

Ekonomika

  16:40
PRAHA - Odchod vlivného politika a kontroverzního podnikatele Pavla Hurdy (ODS) z vedení Pražské plynárenské sliboval pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) už loni na podzim. Hurdova rezignace z představenstva akciové společnosti ale přišla až nyní. Jednalo se o posledního magistrátního zastupitele, který vedl zároveň městskou firmu.

Hurda rezignoval na post na post předsedy a člena představenstva, zároveň byl ale zvolen do dozorčí rady společnosti. Nahradil tak dosavadního člena, zastupitele Ondřeje Pechu (ODS). Kromě Pechy opustil dozorčí radu také sociální demokrat Lubomír Habrnál.

ČTĚTE TAKÉ:

Valná hromada vybrala do rady kromě Hurdy také zastupitele Milana Urbana (TOP 09) a Marca Müllera. Hurda, který je mimo jiné majitelem žižkovského Paláce Akropolis působí také v dozorčí radě pražského Dopravního podniku a ve firmě Pragoplyn.

Pražská plynárenská

V akciové společnosti Pražská plynárenská drží E.ON podíl 49,35 procenta a dalších 50,2 procenta kontroluje holding, v němž má Praha 51procentní podíl.

Zbytek holdingu ovládá E.ON. Praha usiluje o odkup podílu E.ON v Pražské plynárenské.

Místo Hurdy byl do představenstva zvolen současný předseda představenstva Pražské plynárenské Holding Miroslav Nosál.

Odvolání vlivného politika a kontroverzního podnikatele Hurdy sliboval primátor Bohuslav Svoboda (ODS) už loni na podzim.

Odborníci místo politiků

Hurda je totiž posledním pražským zastupitelem, který nadále setrvával v představenstvu společnosti vlastněné městem. Jeho angažmá kritizovala hlavně TOP 09. Hrozil kvůli tomu i koaliční spor.

Praha před časem personálně obměnila představenstva městských firem, usiluje totiž o to, aby tyto placené funkce zastávali odborníci, nikoli politici.

Dosud ale v některých pražských společnostech sedí politici, kteří působí nebo působili v zastupitelstvech městských částí. S tím ale Praha podle dřívějšího vyjádření primátora nemůže nic dělat.

Pavel Hurda

O Hurdovi se v nedávné minulosti hovořilo jako o strůjci nevýhodné transakce s pozemky u parku Parukářka, kterých se městská část za symbolickou částku zbavila. Na místech, kde měla být původně hřiště a sportoviště, se plánovala výstavba luxusní bytové čtvrti. Nové složení radnice ale tento plán zatrhla

Jeho jméno se nedávno objevilo i v souvislosti s omilostněnou ředitelkou Metropolitní univerzity Praha Annou Benešovou. Ta mu měla v obálce předat sto tisíc korun.

Benešová si od něj slibovala, že ovlivní ostatní v zastupitelstvu v případě univerzitní žádosti o odkoupení budovy v této městské části. Hurda jí však úplatek vrátil a u soudu vše dosvědčil.

Autoři: ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...