Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Švýcarští dělníci berou zhruba 100 tisíc. V referendu chtějí seškrtat platy manažerů

Ekonomika

  15:47aktualizováno  16:43
BERN - Nejnižší plat ve švýcarském potravinářském podniku Nestlé činí v přepočtu 97 tisíc korun měsíčně. Manažeři tohoto gigantu však pobírají až 238krát více. To by se ale brzy mohlo změnit, Švýcaři totiž budou o omezení příjmů vrcholových manažerů rozhodovat v nedělním referendu.
Švýcarsko. Ilustrační foto

Švýcarsko. Ilustrační foto foto: Shutterstock

Šéf švýcarského potravinářského gigantu Nestlé Paul Bulcke si podle ekonomického magazínu Bilanz vydělá 12,6 milionu švýcarských franků (téměř 280 milionů korun) ročně, což je 238násobek nejnižší mzdy ve firmě. Ve farmaceutické firmě Roche jsou platové nůžky údajně rozevřeny v poměru 1:261 a u výrobce hodinek Swatch je to 1:137.

To se však nelíbí například Mladým sociálním demokratům (JUSO), kteří navrhují omezit platy manažerů tak, aby nejvyšší příjem v daném podniku dosahoval maximálně 12násobku toho nejnižšího. Strana pro svůj návrh získala 100 000 potřebných podpisů ve velmi krátké době.

Byl by to konec zahraničních investic, varuje Nestlé

To ale neznamená, že návrh ve všelidovém hlasování, k němuž je oprávněno 5,2 milionu občanů, snadno projde. Průmysl před referendem rozpoutal velkou kampaň varující před sociálním úpadkem. "Zrušit pracovní místa? 1:12 Ne," stálo na plakátech po celé zemi. Ztráty konkurenceschopnosti a rušení pracovních míst se obává také vláda.

Švýcarské referendum.

Koncern Nestlé varoval, že žádná zahraniční firma v případě přijetí principu "1:12" nebude chtít působit ve Švýcarsku.

Rozhořčení občanů kvůli přehnaně vysokým mzdám vrcholných manažerů je sice i ve Švýcarsku velké, ale podle průzkumů hrozí iniciativě "1:12" porážka. Agentura DPA k tomu poznamenává, že Švýcaři se za desetiletí přímé demokracie naučili dobře zvažovat pro a proti a rozhodovat věcně.

Bohatí platí daně, tak je to v pořádku

Údaje švýcarské ústřední finanční správy ukazují, že nejbohatších deset procent Švýcarů odvádí 80 procent daní. "Jsem přesvědčen, že švýcarské obyvatelstvo je v ekonomických otázkách otevřené, pragmatické a rozumné," řekl šéf koncernu Roche Severin Schwan.

Referendum je ve Švýcarsku tradiční formou přímé demokracie. Občané alpské země se hned několikrát ročně v hlasováních vyjadřují k nejrůznějším a často zcela zásadním otázkám fungování státu. Celonárodní referenda se mohou konat až čtyřikrát ročně, v tom, které se chystá o víkendu, budou občané kromě platu manažerů rozhodovat také o výši dálničních poplatků a zdanění rodin s dětmi.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.