Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švýcarská bankovní tajemství jsou ohrožena, nejen Němci chtějí informace

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Švýcarsko umožní Němcům přístup k databázi účtů. Spor USA se Švýcarskem týkající se tajných bankovních kont rozpoutal lavinu. Švýcaři o přístupu k soukromým informacím už vyjednávají s osmnácti dalšími zeměmi. Finančníci se nyní bojí, že s omezením bankovního tajemství přijde země o své výsadní postavení ve světě financí.
Tajemství - ilustrační foto.

Tajemství - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Nejdále se zatím dostalo Německo, které by mělo už příští měsíc s ministry z Bernu podepsat průlomovou dohodu. Podle ní německé úřady dostanou právo vyžádat si informace o účtu jakéhokoliv občana podezřelého z daňových úniků.  

Nepoužívejte kradená data, vymohli si Švýcaři
Donedávna by přitom byla podobná smlouva nemyslitelná. Švýcarské banky mají pouze povinnost odtajnit účty, jejichž majitelé byli například podezřelí z praní špinavých peněz nebo závažných daňových zločinů. Na oplátku ale švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz po Němcích požaduje, aby přestali používat kradená data o tajných účtech.

Německo totiž při stíhání neplatičů používá neobvyklé metody. Tamní úřady nakupují od informátorů údaje o kontech svých občanů v daňových rájích a pak zpětně kontrolují, zda správně odvedli daně.

Hlásí se sami
A tento postup se vyplácí. Když v únoru vláda oznámila, že použije data ukradená zaměstnancem švýcarské banky HSBC Hervém Falcianim, během šesti týdnů se dobrovolně přihlásilo více než deset tisíc majitelů švýcarských kont. 

Celý článek a rozhovor o českých bankách čtěte v pondělním vydání deníku

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY (50-60.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Mohlo by vás zajímat