Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švýcarský žalobce chce pro exmanažery Mostecké uhelné 5leté vězení

Ekonomika

  15:01aktualizováno  19:56
BELLINZONA - Švýcarská prokuratura žádá pro exmanažery Mostecké uhelné společnosti Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause pět let vězení nepodmíněně a vysoké peněžité tresty. Prokurátor Gérard Sautebin také oznámil, že z peněz zadržených obžalovaným má být odškodněna společnost MUS a český stát.

Antonín Koláček (vlevo) a advokát Pavel Kavínek se dostavili 10. června ve švýcarské Bellinzoně k druhé části procesu v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti. foto: ČTK

V případě MUS jde o 276 milionů švýcarských franků (5,8 miliardy korun), český stát by měl podle prokuratury dostat téměř 150 milionů franků (3,2 miliard korun). Podle mluvčí obžalovaných jde o drakonické tresty.

Šestaosmdesátiletému Belgičanovi Jacquesu de Grooteovi navrhla prokuratura dva roky vězení podmíněně a pokutu 200 000 švýcarských franků (4,2 milionu korun). Koláček by měl zaplatit pokutu 1,5 milionu švýcarských franků (skoro 32 milionů korun), Diviš 750 000, Čmejla milion, Kraus 600 000 a Klimecký 300 000 švýcarských franků. Všichni obžalovaní mají platit poměrně vysoké soudní výlohy.

Všichni jsou podle prokuratury vinni praním špinavých peněz, podvody a porušením povinnosti při správě cizího majetku. Na posledním provinění se podle obžaloby Čmejla a Kraus podíleli jako spoluviníci. Diviš ani Čmejla nechtěli návrhy trestů komentovat.

Cítí se nevinní

"Zůstávám v míru. Jsem přesvědčený o tom, že všechny naše kroky byly v souladu s právem," uvedl Antonín Koláček. "Věřím, že bůh neplní lidem všechna přání, ale jenom ta, která vycházejí z jejich srdcí. Předpokládám, že toto přání paní (hlavní prokurátorky Grazielly) de Falco (Haldemannové) splněno nebude," dodal. "Já to vlastně ani nedokážu zhodnotit. Vůbec neznám švýcarské právo, jako paní de Falco nezná české a já to nechávám zatím volně plynout. Naši advokáti začali popisovat situaci, jak to v 90. letech v ČR probíhalo, a jsem přesvědčen, že soud přesvědčí."

ČTĚTE TAKÉ:

Také Kraus vyjádřil nad návrhem trestů údiv a zdůraznil, že každý trest mu připadá nadměrný vzhledem k jeho údajné nevině. "Neumím to posoudit, vůbec vlastně na to nemám názor," řekl. "Vzhledem k tomu, že se cítím úplně, ale úplně nevinný... a ty věci, které říkala paní prokurátorka, jsou pro mě jako z Marsu, tak já opravdu k tomu trestu nemám co říci ... Kdyby řekla 15 let nebo rok, pořád bych se cítil asi stejně. Těch pět let je asi hodně, přijde mi to jako závažný trest," prohlásil.

Mluvčí obžalovaných, pražská advokátka Karolina Zelenková, v prohlášení označila tresty za "drakonické". Obhajoba je podle ní "připravena před soudem prokázat, že šlo vždy o standardní a transparentní obchodní operace, které přinesly dobrou perspektivu tisícům zaměstnanců MUS a českému státu zisk".

Zadržené peníze

Švýcarské úřady zadržely obžalovaným 555 milionů švýcarských franků (11,7 miliard korun), uvedla prokuratura. Z této částky by podle ní měly být zaplaceny škody, které utrpěla MUS a český stát. V případě MUS to je 276 milionů švýcarských franků a v případě českého státu téměř 150 milionů franků. Zbytek by měl propadnout švýcarskému státu.

Obžalovaní svou údajnou trestnou činností nabyli celkem asi 1,23 miliardy švýcarských franků (skoro 26 miliard korun). Jejich jedinou motivací bylo osobní obohacení a jednali bez nejmenších výčitek svědomí, zdůraznil prokurátor.

Bez lítosti a přiznání

Přitěžující okolností je podle něj i to, že šlo o zcela záměrnou a plánovanou činnost, která trvala dlouho - nejméně od roku 1997 do roku 2007. V očích prokuratury obžalovaným přitížilo, že naprosto nespolupracovali, nepodávali žádná vysvětlení, neodpovídali na otázky soudu a obžaloby a svým chováním bránili vyšetřování.

Nepřiznali se a nikdy neprojevili lítost, dodal prokurátor. Jako polehčující okolnost uvedl, že dosud nebyli trestáni. V případě de Grootea vzal prokurátor v úvahu jeho věk i fakt, že před soudem vypovídal, i když prý neřekl "celou pravdu".

Kauza Mostecké uhelné - grafika.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat