Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Inspekce účtuje: loni odhalila 15 tisíc případů nekvalitního jídla

Ekonomika

  19:54aktualizováno  20:31
BRNO - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni pravomocně ukončila 1747 správních řízení s výrobci či prodejci potravin a uložila v nich pokuty za 35,5 milionu korun. Je to o 8,1 milionu více než o rok dřív. Vyplývá to z výroční zprávy inspekce.
Potraviny (ilustrační foto)

Potraviny (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Výše pokut roste dlouhodobě. Inspekce opakovaně zjišťuje nedostatky u stejných subjektů. Cílem není uložit pokutu, ale náprava stavu. Pokud subjekt prohřešky opakuje, je to pro inspekci signál, že výše dříve uložené pokuty nebyla pro kontrolovaného dostatečnou motivací," řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

K částečné a postupné nápravě stavu by měl vést web Potraviny na pranýři, který inspekce spustila loni v červenci. Zveřejňuje na něm prohřešky výrobců a prodejců potravin. "Vnímáme jej jako silný nástroj, který motivuje k eliminaci prohřešků. Účinnost však půjde vyhodnotit až s větším časovým odstupem," doplnil Kopřiva.

Potraviny na pranýři (ilustrační foto)

Potraviny na pranýři (ilustrační foto)

Loni inspekce také v téměř 15 tisíc případů zakázala prodej potravin, obchodníci a výrobci tak museli stáhnout z oběhu zboží v hodnotě 70,4 milionu korun. Nejčastěji se zákazy týkaly lihovarnických výrobků, bylo jich 2800 za 20,2 milionu. "Zajímavý je zákaz potravinových doplňků za 14,9 milionu korun," píše se ve zprávě.

Sůl z Polska i jedovatý metanol

Inspekce se loni chtěla výrazně soustředit na kontrolu jakosti potravin na českém trhu se zaměřením na klamání spotřebitele, značnou část prostředků a možností však odčerpaly dvě události. Nejprve na konci února začala kauza s přidáváním průmyslové soli do potravin z Polska a v září vypukla série otrav jedovatým metanolem přimíchávaným do lihovin.

ČTĚTE TAKÉ

Albert láká na výhodnou cenu. Za méně masa ale zaplatíte víc.

Máte špatné zkušenosti s nekvalitními potravinami, které v Česku prodávají obchodní řetězce, překvapilo vás na etiketě složení prodávaných potravin? Dejte nám vědět na e-mailovou adresu internet@lidovky.cz s předmětem ČESKÉ JÍDLO.

Kontroloři i přesto vloni učinili přes 35 100 kontrol provozoven potravinářských podniků, celních skladů a internetových obchodů, což je o 1000 méně než v předchozím roce. Z toho se 26 100 uskutečnilo v maloobchodní síti a 9000 ve výrobě. Zjistili 4100 nevyhovujících šarží zboží. Nejméně vadných šarží bylo zjištěno u potravin z Česka, 16 procent, zatímco ze zemí mimo Evropskou unii jich bylo 44 procent. Více než polovina kontrolovaných šarží nevyhověla u cukrovinek a čokolády.

Vedle standardních kontrol jich inspekce provedla dalších 35 000 v souvislosti s lihovinami obsahujícími jedovatý metylalkohol.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!