Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

T-Mobile chce po Telecomu 1,5 miliardy

Ekonomika

  12:22
PRAHA - Český Telecom údajně dluží společnosti T-Mobile 900 milionů korun na poplatcích za propojování hovorů v roce 2001. S úroky z prodlení se celkový dluh již přiblížil hranici 1,5 miliardy korun, tvrdí T-Mobile.

Archivní foto: Ústředí Českého Telecomu na pražském Žižkově. foto: Tomáš KristLidové noviny

Podle serveru Euro OnLine Telecom přes dvojí rozhodnutí telekomunikačního regulátora ve prospěch T-Mobile a podobného rozhodnutí prvoinstančního soudu stále odmítá mobilnímu operátorovi zaplatit.

Předchůdce Českého Telecomu, společnost SPT Telecom, uzavřel koncem roku 1997 propojovací dohodu s tehdejším operátorem sítě mobilních telefonů Paegas, společností RadioMobil, na jejímž základě platil RadioMobil 1,76 koruny za minutu hovoru do sítě Českého Telecomu. Za telefonáty v opačném směru byla sjednána cena 7,60 koruny za minutu. Téměř 11 měsíců roku 2001 ale žádná dohoda neexistovala, což podle Eura představuje jádro dnešního sporu.

V té době neexistovalo cenové rozhodnutí regulátora trhu a obě firmy stanovovaly propojovací ceny odlišně. RadioMobil vypočítal minutovou cenu za propojení na 6,45 koruny, Telecom dospěl k maximální sumě tři koruny za minutu, napsalo Euro.

RadioMobil se proto obrátil na regulátora, který provedl u RadioMobilu cenovou kontrolu a vydal cenové rozhodnutí, ve kterém stanovil minutový poplatek dokonce na 6,50 koruny, čímž potvrdil ceny RadioMobilu. Ten po Telecomu začal požadovat sumu 898 milionů jako rozdíl mezi zaplacenými a nárokovanými penězi a 0,05 procenta denně jako úrok z prodlení.

ČTÚ původní výměr potvrdil i poté, co se Český Telecom odvolal. Telecom se následně obrátil na obvodní soud pro Prahu 3, který loni rozhodl, že ČTÚ postupoval v souladu se zákonem. V současné době probíhá druhé kolo  soudního řízení.

Smlouva z roku 1997 mezi oběma společnostmi řešila technický a ekonomický vztah operátorů, poskytování vzájemných služeb, hledisko jakosti výkonů a odpovědnosti jednotlivých stran, a nahrazovala prozatímní smlouvu z července 1996.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!