Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tabáková reforma: Brusel chce zakázat cigarety s příchutěmi

Ekonomika

  10:34
BRUSEL - Evropská komise ve středu představí výraznou reformu pravidel pro výrobu, prezentaci a prodej tabákových výrobků. Výsledná podoba návrhů bude ještě předmětem debaty komisařů, z dosavadních informací se ale zdá, že zmizet z trhu by například měly cigarety s příchutěmi.
Kuřačka (ilustrační foto)

Kuřačka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zvětšit by se měla i zdravotní varování na krabičkách, byť se komise asi nevydá cestou Austrálie. Tamní cigaretové krabičky mají od prosince jednotnou formu, kdy na krabičkách v olivově zelené barvě nesmí být výrazné logo výrobce ani žádné reklamní texty.

Naopak výraznou část pokrývají grafická varování a odpudivé obrázky zdravotních následků kouření.

K TÉMATU:

Cílem navrhovaných kroků, které ale pro vstup v platnost musí ještě schválit europoslanci a také členské státy, je snížit množství úmrtí v souvislosti s kouřením. Přispět by měly také k tomu, že mladí lidé nebudou začínat kouřit. Podle komise je tabák nejčastější příčinou předčasných úmrtí v Evropě a ročně si vyžádá kolem 700 000 životů.

Vzbouří se tabákové firmy?

Je dost pravděpodobné, jak podotkla agentura Reuters, že návrhy rozlítí tabákové firmy. Obávají se toho, že přísnější normy sníží už tak upadající tržby v Evropě a mohly by být precedentem pro růstové trhy v Asii a Africe.

Podle zprávy společnosti KPMG pro producenta cigaret Philip Morris z června tržby z cigaret loni dosáhly 576 miliard eur, což představuje propad o více než 100 miliard proti roku 2007.

Cigarety - ilustrační foto.

Od některých lidí z Evropské komise, byť pod podmínkou anonymity, zaznívá, že kvůli novým pravidlům připravovaným více než dva roky byli vystaveni největším lobbistickým aktivitám, jaké pamatují. Koneckonců o zájmu o toto téma svědčí i nějakých 75 000 příspěvků ve veřejných konzultacích, které návrhu předcházejí.

Vyšetřování kvůli korupci

Hodně rozruchu vzbudil také konec eurokomisaře pro zdraví a spotřebitele Johna Dalliho, který reformu připravoval. V říjnu ale rezignoval kvůli vyšetřování unijního protikorupčního úřadu OLAF.

Úřad se zabýval stížností švédského výrobce tabáku Swedish Match, podle něhož se prý jeden maltský podnikatel od firmy snažil získat "finanční výhody". Výměnou za to prý nabízel, že s pomocí svých kontaktů s komisařem ovlivní podobu reformy zákazu žvýkacího tabáku.

"Tento návrh (nových pravidel prodeje tabákových výrobků) jasně porušuje německé a evropské právo," prohlásila podle Reuters mluvčí firmy Reemstma, což je v Hamburku sídlící pobočka společnosti Imperial Tobacco.

Návrh na povinné úpravy krabiček by podle ní naboural práva duševního vlastnictví a obchodní práva výrobců. Ničí prý hodnotu obchodních značek, které byly léta budovány.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat