Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tank na kolech už si nekoupíte, legendární Hummer končí

Afghánistán

  9:50
DETROIT - Největší americká automobilka General Motors ukončí činnost své značky Hummer poté, co zkrachoval pokus o její prodej čínské strojírenské firmě Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery. Prodej značky za 150 milionů dolarů (téměř tři miliardy Kč) podle agentury Reuters zamítly čínské regulační úřady.

GM dosáhla konečné dohody o prodeji v říjnu a transakci chtěla dokončit tento měsíc. Krach plánovaného prodeje je další ranou pro GM, která se po opuštění bankrotového režimu snaží zbavit neziskových značek a zaměřit se na čtyři klíčové značky Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC. Ukončení činnosti značky ohrozí zhruba 3000 pracovních míst.

Hummer je koncipován jako vozidla americké armády, která se proslavila v roce 1991 ve válce v Perském zálivu, podle výbavy může vážit až pět tun. S růstem cen ropy ale zájem o takové vozy v USA klesá a lidé volí úspornější automobily.

Arnold schwarzenegger Hummer proslavil

Jedním z prvních majitelů Hummeru byl filmový herec a současný kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, který se údajně do velké míry zasloužil o to, že se vyrábí civilní verze tohoto původně speciálního vojenského automobilu.

Historie legendární značky

Předchůdce automobilů Hummer se poprvé objevil koncem 70. let minulého století, když firma AM General vyhrála tendr na dodávku mnohoúčelových kolových vozidel pro americkou armádu. Původní označení vozidla bylo High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV, či Humvee). Automobily se dostaly do širšího povědomí veřejnosti během první války v Perském zálivu, kde prokázaly velkou spolehlivost. Bylo jich tam nasazeno celkem 20.000.

Humvee

Nyní je využívají armády asi 50 zemí světa, včetně ČR. Českým vojákům v Afghánistánu zapůjčily tyto vozy Spojené státy.

Vojenský Hummer

V současnosti Hummer patří do kategorie SUV, tedy sportovně-užitkových vozů. První civilní model pod názvem Hummer byl vyroben v roce 1992.

Do rukou General Motors přešla značka Hummer v roce 1999. Vojenské Humvee stále vyrábí společnost AM General, která pro GM vyráběla některé další verze Hummeru.

Hummer H2

V roce 2008 se po celém světě prodalo 37.523 těchto automobilů, z toho 2286 v Evropě. V roce 2007 to bylo 66.345. Vrchol prodeje automobilka zaznamenala v roce 2006, ve kterém prodala 71.524 vozů.

Upravený Hummer

V ČR bylo k lednu letošního roku zaregistrováno asi 680 vozidel značky Hummer. Cena vozů značky Hummer se na českém trhu pohybuje většinou mezi jedním až dvěma miliony korun, nevýhodou je jejich vysoká spotřeba, za což je automobil trnem v oku ekologů. Například Hummer H2 má motor o objemu šesti litrů a spotřebu 20 litrů na 100 kilometrů, jeho základní cena je 1,450.000 korun. Novější modely H3 již mají menší spotřebu a jejich cena se pohybuje kolem jednoho milionu korun. Vojenské verze ale na 100 kilometrů spotřebují dokonce kolem 30 litrů.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....