Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tankování je letos levnější než v minulých letech. Kolik ušetří průměrná rodina?

Ekonomika

  9:30
PRAHA - Ceny pohonných hmot začnou opět klesat. Benzin sice vyjde v tomto roce o něco dráž než loni, ale i tak na nákupu motorových paliv oproti předchozím letům výrazně ušetříme.

Čerpací stanice Benzina plus foto: Reprofoto

Cena ropy oproti původním předpokladům neroste, spíš opět výrazně klesá. Benzin v Česku proto viditelně zlevní. Faktor, který na jedné straně škodí zemím závislým na vývozu suroviny, potěší řidiče. Na tankování během roku ušetří oproti předchozím letům tisíce.

Z pump zmizí Natural 95. Náhrada bude dražší a může poškodit starší motory

Aktuálně se litr Naturalu 95 prodává v průměru za celé Česko podle databáze společnosti CCS za 30,6 koruny (nafta je o korunu levnější). A analytici soudí, že průměr za celý letošní rok zřejmě nepřekročí hranici 31 korun.

To by znamenalo, že rodina s jedním vozem o průměrné spotřebě sedm litrů na sto kilometrů a ročně najetými zhruba 15 tisíci kilometry (tolik najede podle analýzy pojišťovny Generali největší počet řidičů) vydá za tankování letos přibližně 32 500 korun.

Peněženkám se uleví

To je sice o nějakých 1300 korun více než v loňském roce, kdy se litr benzinu prodával v průměru za 29,7 koruny, ale výrazně méně než v předcházejících pěti letech.

Například oproti roku 2011 ušetří letos modelová rodina na tankování skoro čtyři tisíce korun, oproti roku 2012, kdy byly ceny pohonných hmot historicky nejvyšší, dokonce šest tisíc – benzin i nafta stály tehdy v průměru za celý rok přes 36,5 koruny au řady pump byl benzin v jeden čas i za více než 40 korun.

Srovnání cen pohonných hmot v současnosti a minulých letech.

„Ceny u benzinek jsou v současné době nejnižší od prosince loňského roku. Očekávalo se v nejbližších dnech zdražení ropy, a tedy i pohonných hmot, ale ropa místo toho výrazně zlevňuje, což se projeví příznivě také u pump. A je možné, že během roku se cena benzinu často nad 31 korun nedostane,“ uvedl ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Připomíná, že ropa zřejmě letos nezdraží výrazně nad současných zhruba 51 dolarů za barel. Těžařské země sdružené v kartelu OPEC se sice nedávno dohodly, že prodlouží nynější omezení objemu těžby do příštího roku a tím o něco sníží převis nabídky nad poptávkou ve světě, ale odbyt ropy není tak velký, jak se očekávalo. A stále se netenčí světové zásoby, které jsou o 10 až 15 procent vyšší, než je dlouhodobý průměr.

Více aut, méně benzinu

Například v Evropě oproti očekávání neroste odbyt pohonných hmot – zvyšuje se sice prodej nových vozů, ale ty jsou úspornější než starší modely.

To platí i pro Česko. Letos za první čtvrtletí bylo u nás zaregistrováno 68 tisíc nových osobních – hlavně benzinových – aut, nejvíce za všechny předchozí roky, přitom spotřeba benzinu za stejné období meziročně klesla o 0,6 procenta na 466,2 milionu litrů.

Čerpací stanice v České republice.
Čerpací stanice v Česku.

„Ekonomika roste a lidé mají k dispozici více peněz. To se projevuje i v tom, že zhruba od roku 2015 výrazně roste, i když zatím z menších čísel, prodej prémiových, a tedy i dražších pohonných hmot. Takový trend bude podle nás pokračovat i v budoucnu,“ říká Václav Loula, expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která sdružuje největší prodejce pohonných hmot u nás.

Nadpoloviční většina aut u nás sice jezdí na benzin, ale týká se to hlavně osobních vozů soukromých majitelů a jen menší části těch firemních služebních.

Benzin má tak ve výsledku menší podíl na celkové spotřebě pohonných hmot u nás – jen 27 procent z loni prodaných 7,7 miliardy litrů. Zbylých 73 procent z toho připadá na naftu, kterou tankují kamiony a většina služebních vozů.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mohlo by vás zajímat