Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tažení proti kuřákům pokračuje, EU prudce zvedne daň na cigarety

Ekonomika

  11:15aktualizováno  14:15
BRUSEL - Evropská unie se dnes na jednání ministrů financí shodla na radikálním zvýšení minimální spotřební daně na cigarety. Od roku 2014 by měla být zvýšena ze současných 64 eur na 90 eur na 1000 cigaret a její výše by neměla by být nižší než 60procent z ceny krabičky proti současným 57procentům.

Chorvatská vláda zmírnila zákon omezující spotřebu tabákových výrobků foto: AFP

Také éra levného tabáku pro výrobu cigaret, který se v Evropské unii dosud často stává terčem daňových úniků, se nejspíš pomalu chýlí ke konci.

Bič na kuřáky

"Schválena," řekl o výsledku jednání o návrhu směrnice z dílny Evropské komise náměstek, který ČR v Bruselu zastupoval. "Schválena je v podstatě v
té podobě, jaká byla projednávána už za českého předsednictví," dodal.

Během předsednictví, které trvalo od ledna do června letošního roku, se nicméně shodu EU najít nepodařilo. Státy EU se už na nových pravidlech nyní ale dohodly i s Evropským parlamentem. "Pro nás to neznamená žádné velké změny," prohlásil Zídek.

Cílem změn, které se zřejmě nebudou příliš líbit tabákovému průmyslu, je chránit zdraví lidí.

Novinářům to dnes potvrdil náměstek ministra financí Tomáš Zídek. V Česku by měl být nárůst cen asi jen mírný. Státy EU se už na nových pravidlech dohodly i s Evropským parlamentem.

"Přes plánované zvyšování spotřební daně z popudu EU by na českém trhu nemělo docházet k výraznému zdražování cen cigaret z důvodu právě zvyšování
daní," uvedl hlavní analytik Atlantik FT Milan Vaníček.

Cigarety by měly podle něj kvůli daním podražit zhruba o 13 procent za čtyři roky, tedy od roku 2011 do roku 2014. "Přeneseno na cenu krabičky, ta by díky plánovanému zvýšení daní měla pro českého spotřebitele zvýšit svou cenu zhruba o 5,4 koruny, ročně v průměru o 1,4 koruny," uvedl. Příští rok
by kvůli zvýšení spotřební daně související s úsporným rozpočtovým balíčkem měla krabička cigaret zdražit zhruba o 2,5 koruny.

Dohoda ministrů také znamená, že zdanění bude podléhat třeba i tabák na vykuřování skleníků. Ten si někteří Češi kupují kvůli jeho nízké ceně k běžnému kouření.

Čeští celníci už také odhalili několik dílen, v nichž se právě z takového tabáku vyráběly cigarety. Obchodníci využívali mezery v legislativě a tvrdili, že tabák k vykuřování skleníků není třeba danit.

Nová směrnice však bude obsahovat pasáž počítající s tím, že dani podléhá jakýkoliv vedlejší produkt vzniklý při zpracování tabáku. Zvýhodněné daňové sazby tak již nebudou moci asi využívat ani dovozci takzvaných maxidoutníků, tedy obrovských doutníků, které se ovšem po dovozu rozřežou a vyrobí se z nich běžné cigarety.

V případě doutníků totiž dosud platí nižší daňová sazba než u cigaret; EU chce využívání doutníků k výrobě cigaret zabránit stanovením rozměrů doutníku.

Zvýhodněné daňové sazby již nebudou moci zřejmě využívat ani dovozci takzvaných maxidoutníků. Jde o obrovské doutníky, které se ovšem po dovozu rozřežou a vyrobí se z nich běžné cigarety, v případě doutníků však platí nižší daňová sazba než u cigaret. EU chce podobnému chování zabránit stanovením rozměrů doutníku.

Autoři: ,