Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

14.11.’89: Tečku za komunismem udělali fotbalisté. Na spartakiádu se zapomnělo

25 let svobody

  16:00
PRAHA - Kvalifikace na MS byla ještě za staré éry. Na šampionát už přijel tým ze svobodné země Nikoli se lvíčkem, ale s vlaječkou na prsou hráli českoslovenští fotbaloví reprezentanti na mistrovství světa v Itálii v roce 1990. Na fotografii zleva brankář Stejskal, útočník Skuhravý a záložník Chovanec po prohraném čtvrtfinálovém zápase s Němci.

Tým revoluční země. Hráli nikoli se lvíčkem, ale s vlaječkou na prsou. foto: ČTK

Titulek tohoto příspěvku je třeba brát s rezervou. Přesto právě postup reprezentace na fotbalový šampionát v Itálii v roce 1990 do jisté míry názorně dokumentuje radikální změnu poměrů v Československu. K přiblížení této změny je však třeba pomyslné časové smyčky:

ČTĚTE TAKÉ

Je středa 15. listopadu večer a tým trenérů Jozefa Vengloše a Václava Ježka si po bezgólové remíze v Portugalsku definitivně zajistil účast na fotbalovém šampionátu v Itálii v roce 1990. Pouhé dva dny před vypuknutím sametové revoluce.

„Byli jsme pod neustálým tlakem soupeře, ale tlakem kontrolovaným…,“ raduje se svérázně z postupu Rudé právo na svých sportovních stránkách. Televizní komentátoři v nastalé euforii řeší těžký oříšek: jak skloubit ve vysílání dva sportovní vrcholy nadcházejícího léta: tedy mistrovství světa a spartakiádu?

PSALI JSME

Obránce národního týmu Ján Kocián zase vysloví přání dostat v základní skupině tým NSR. Hraje totiž v tamní bundeslize. V Československu si odkopal své, je mu přes třicet, a tak ho soudruzi „milostivě“ pustili hrát na Západ.

Podobné výsadě se těší i další dva zasloužilí reprezentanti: bývalí sparťané Jozef Chovanec a František Straka. Ještě jsou tu dva „krajánci“, exslávisté Luboš Kubík a Ivo Knoflíček, ale jim jsou brány do „nároďáku“ zavřeny. Oni dva totiž na Západ emigrovali a to soudruzi naopak neodpouštějí. Přestože si třeba Kubík ještě před revolucí svůj pobyt v cizině zlegalizoval.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...