Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Televizi Russia Today opustila zpravodajka. Kanál šíří lži, tvrdí

Média

  6:41
MOSKVA - Pro nesouhlas s informováním o tragickém pádu malajsijského letadla na východě Ukrajiny ruskou státní televizi Russia Today (RT) opustila její londýnská zpravodajka Sara Firthová. V prohlášení na Twitteru napsala, že nesouhlasí s tím, jak ruský anglojazyčný kanál bez jakýchkoli důkazů obviňuje ze sestřelení malajsijského letadla ukrajinskou vládu.

Russia Today opustila další zpravodajka. Televize šíří lži, tvrdí foto: Russia TodayReprofoto

Firthová spolupracovala s Russia Today pět let a k mnoha jejím redaktorům prý dál chová úctu a obdiv. V posledních dnech ale stanice bohatě financovaná Kremlem projevila "absolutní neúctu k faktům" a ve snaze podpořit politiku prezidenta Vladimira Putina "šíří lži".

"Když jsem viděla, jak Russia Today informuje, došlo mi, že musím odejít," uvedla Firthová. "Dávali jsme prostor údajným očitým svědkům otevřeně vinícím ukrajinskou vládu. Nechci mít nic společného s vysíláním, které je takto vedeno a týká se hoře tolika lidí. Lžeme každý den a hledáme způsob, jak to udělat co nejlíp," napsala novinářka.

Mluvčí kanálu Anna Beliknová v reakci na prohlášení Firthové uvedla, že londýnská zpravodajka se na zpravodajství z Ukrajiny nijak nepodílela. "Prohlašuje, že si zvolila pravdu. Naše pojetí pravdy je očividně odlišné," poznamenala mluvčí.

Firthová je už třetí redaktorkou, která letos Russia Today opustila kvůli zpravodajství z Ukrajiny. V březnu v živém vysílání podala výpověď její kolegyně, moderátorka Liz Wahlová. Prohlásila, že nechce být součástí vysílání, které financuje ruská vláda s cílem ospravedlnit Putinovy skutky.

Před ní ruský postup na Ukrajině kritizovala redaktorka Abby Martinová, když v živém vysílání prohlásila, že nebude obhajovat vojenskou agresi proti Ukrajině jen proto, že pracuje pro Russia Today.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...