Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Temelín v noci kvůli plánované víkendové odstávce sníží výkon

Ekonomika

  16:00
TEMELÍN - Jaderná elektrárna Temelín v noci ze soboty na neděli sníží kvůli plánované odstávce výkon na prvním bloku. Důvodem je výměna čidel, která měří posuv ložiska mezi vysokotlakým a nízkotlakým rotorem turbíny v nejaderné části elektrárny. Výkon reaktoru se bude pohybovat kolem 30 procent. Odstávka o víkendu i skončí.

Jaderná elektrárna Temelín. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Druhý blok jaderné elektrárny zůstane na plném výkonu. Řekl to mluvčí elektrárny Marek Sviták. Podle něj jde o preventivní opatření.

Hasiči zasahovali v Temelíně. Kvůli zkratu vycházel kouř od generátoru

„Posuv je měřen pomocí dvou čidel. Jedno z nich je aktuálně nefunkční. I tak ale lze blok provozovat s jedním čidlem,“ uvedl Sviták. Výraznější komplikace by nastaly, pokud by se problémy objevily i u druhého čidla. Následovalo by okamžité odstavení turbogenerátoru. „Takové odstavení by mohlo přijít v nevhodnou dobu a navíc by výměna čidel trvala déle. Proto je preventivní odstávka připravena a proběhne o víkendu, kdy je spotřeba elektřiny nižší než v pracovních dnech,“ řekl Sviták.

Od začátku roku Temelín vyrobil 367 tisíc MW elektřiny. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu tuzemské spotřeby. V roce 2015 vyrobil 14,23 miliónů MWh elektrické energie.

Autor: