Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Téměř 70 pump OMV v Česku zmizí, nahradí je konkurenční Benzina

Ekonomika

  14:15
PRAHA - Unipetrol, vlastník čerpacích stanic Benzina, převezme v Česku 68 pump konkurenční značky OMV. Ta má nyní v Česku zhruba 210 stanic a je trojkou tuzemského trhu.
Benzina - ilustrační foto

Benzina - ilustrační foto foto: Reprofoto

Benzina je na trhu lídrem, po dokončení transakce vzroste počet jejich stanic na více než 400. Cenu Unipetrol nesdělil. Dvojkou na českém trhu je nyní maďarský MOL s více než 300 pumpami.

Dokončení transakce závisí mimo jiné na získání potřebného schválení antimonopolního úřadu. Které stanice přesně Unipetrol koupil, zatím nechtěl specifikovat. OMV doplnilo, že očekává, že předávání jednotlivých stanic začne v průběhu letošního roku a skončí v roce 2017.

„Úspěšným dokončením akvizice čerpacích stanic bude potvrzena pozice značky Benzina jako jednoznačného lídra tuzemského maloobchodního trhu s pohonnými hmotami,“ uvedl generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski.

Koupě pump OMV podle něj také přispěje k efektivnějšímu využití vyšších rafinérských kapacit, kterými skupina Unipetrol disponuje po dokončení akvizic podílů společností Shell a Eni ve společnosti Česká rafinérská. Jediným vlastníkem rafinérie se Unipetrol stal na konci loňského dubna.

Podle člena výkonné rady OMV Manfreda Leitnera pokračuje OMV ve strategii optimalizace sítě svých čerpacích stanic na nejdůležitějších trzích. „Po této transakci budeme na českém trhu v optimální pozici,“ uvedl dnes Leitner.

Celkem je v Česku asi 3800 veřejně přístupných benzinových pump. Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat