Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Téměř 70 pump OMV v Česku zmizí, nahradí je konkurenční Benzina

Ekonomika

  14:15
PRAHA - Unipetrol, vlastník čerpacích stanic Benzina, převezme v Česku 68 pump konkurenční značky OMV. Ta má nyní v Česku zhruba 210 stanic a je trojkou tuzemského trhu.
Benzina - ilustrační foto

Benzina - ilustrační foto foto: Reprofoto

Benzina je na trhu lídrem, po dokončení transakce vzroste počet jejich stanic na více než 400. Cenu Unipetrol nesdělil. Dvojkou na českém trhu je nyní maďarský MOL s více než 300 pumpami.

Dokončení transakce závisí mimo jiné na získání potřebného schválení antimonopolního úřadu. Které stanice přesně Unipetrol koupil, zatím nechtěl specifikovat. OMV doplnilo, že očekává, že předávání jednotlivých stanic začne v průběhu letošního roku a skončí v roce 2017.

Kam až spadnou ceny benzinu a nafty? Příští týden zlevní nejméně o 50 haléřů

„Úspěšným dokončením akvizice čerpacích stanic bude potvrzena pozice značky Benzina jako jednoznačného lídra tuzemského maloobchodního trhu s pohonnými hmotami,“ uvedl generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski.

Koupě pump OMV podle něj také přispěje k efektivnějšímu využití vyšších rafinérských kapacit, kterými skupina Unipetrol disponuje po dokončení akvizic podílů společností Shell a Eni ve společnosti Česká rafinérská. Jediným vlastníkem rafinérie se Unipetrol stal na konci loňského dubna.

Podle člena výkonné rady OMV Manfreda Leitnera pokračuje OMV ve strategii optimalizace sítě svých čerpacích stanic na nejdůležitějších trzích. „Po této transakci budeme na českém trhu v optimální pozici,“ uvedl dnes Leitner.

Celkem je v Česku asi 3800 veřejně přístupných benzinových pump. Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.

Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat