Čisté jmění Colina Chuanga se v letošním srpnu zvýšilo na 46,9 miliardy amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 1,1 bilionu korun. Podle odborníků může toto jmění do budoucna růst i dál, neboť čínskému internetovém tržišti se i díky speciálnímu obchodnímu modelu daří. Aplikace totiž stojí na široké škále marketingových a psychologických technik, které se snaží udržet zákazníka v nakupovacím procesu, píše agentura Bloomberg.
Colin Chuang byl v dětství obrovským matematickým talentem. Vystudoval počítačovou vědu a v roce 2002 se rozhodl Čínu opustit a zamířil na studia do USA. Následně se ale do své vlasti vrátil zpět a pomohl se založením a rozmachem Googlu v Číně. Na vlastní podnikatelskou dráhu se rozhodl vydat v roce 2007.
Po několika středně úspěšných firmách v oblasti her a elektronického obchodu se Colin Chuang rozhodl ze světa byznysu odejít. Přispělo k tomu i vleklé onemocnění, které mělo negativní dopad na jeho psychiku. Mimo podnikatelský svět strávil Colin Chuang ale asi jen jeden rok, následně začal přemýšlet, kam povedou jeho další roky.
Životní projekt spoluzaložil v roce 2015
Bývalý zaměstnanec společnosti Google se v roce 2015 rozhodl založit společnost Pinduoduo, e-commerce platformu, která se zaměřuje na prodej velmi levných produktů. Možná ani nepočítal s tím, jak úspěšný tento projekt bude. Netrvalo dlouho a Chuang se rázem dostal mezi skupinu nejbohatších lidí světa.
V roce 2021, a tedy v dobách koronavirové pandemie, se jeho jmění vyšplhalo až na hranici 71,5 miliardy amerických dolarů. Během následujících měsíců se ale podobně jako u jiných koronavirových miliardářů rychle propadlo, a to dokonce až o 87 procent. Propad hodnoty majetku u Colina Chuanga byl obzvlášť výrazný a shodoval se mimo jiné s tím, jak čínské politické vedení začalo zasahovat do soukromého sektoru.
Pak se ale stalo něco poměrně překvapivého. Chuangova společnost se totiž vrátila zpět mezi elitu. Není sice tak velká, jako předtím, na druhou stranu je však velmi stabilní. Zároveň se jí daří expandovat mimo Čínu, a to pod značkou Temu. Tu se v posledních měsících mimo jiné oblíbila i řada českých zákazníků.
Díky Temu se čtyřiačtyřicetiletý Chuang stal podle agentury Bloomberg nejbohatší osobou v Číně. S majetkem ve výši 46,9 miliardy amerických dolarů se mu z vedoucí pozice čínských boháčů podařilo sesadit i Čuna Šan-šana, který se na prvním místě pomyslného žebříčku držel jako král čínské balené vody od dubna roku 2021.
Pomohl i obrovský úspěch Temu na americkém trhu
Opětovný Chuangův vzestup souvisí s měnícími nákupními zvyklostmi v Číně i ve zbytku světa. Jedná se o prvního technologického magnáta, kterému se od roku 2021 podařilo dosáhnout na pozici nejbohatšího Číňana. Tím předchozím byl Jack Ma, zakladatel společnosti Alibaba. „Časy se změnily a Chuang zažívá obrovský úspěch,“ potvrzuje pro Bloomberg také analytik Brock Silvers ze společnosti Kaiyuan Capital.
Chuang po roce 2021, kdy se rozhodl opustit představenstvo společnosti Pinduoduo kvůli tvrdým zásahům Pekingu vůči technologickým magnátům, zůstal trochu v zapomnění. V té době začalo čisté jmění padat. Následně ale ožila značka Temu, která se postupně začala šířit na jiné trhy.
Obrovský úspěch slavila zejména na americkém trhu v září loňského roku. Tehdy se značka Temu správně zaměřila na inflací zbídačené Američany a nabízela jim velmi levné a neznačkové produkty z Číny. I díky tomu společnost Pinduoduo v roce 2022 oznámila tržby ve výši 248 miliard jüanů, což bylo asi o 90 procent více než rok před tím.
Pinduoduo se momentálně přetahuje o post nejhodnotnější firmy na čínském trhu s Alibabou. Za zmínku však stojí také neideální pracovní podmínky, se kterými se mnohdy musí zaměstnanci společnosti Pinduoduo vypořádávat. Jedná se kupříkladu o dvanáctihodinové směny po dobu šesti dnů v týdnu. V mnoha případech se po pracovnících také vyžaduje, aby brali povinné přesčasy.
Nakupujte na Temu?
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 16. srpna 2024. Anketa je uzavřena.