Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Tendr na mýtné se zřejmě zopakuje

Mýtné (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Vše směřuje k tomu, že antimonopolní úřad nejspíš zruší tendr na mýtné. V něm ministerstvo dopravy nechalo vyhrát rakouskou firmu Kapsch. Ta soutěžila s druhou nejdražší nabídkou 22 miliard korun.

"O případném zrušení tendru rozhodne úřad nejpozději do 26. ledna," sdělil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina. Nejmenovaný zdroj v dnešních Hospodářských novinách ale tvrdí, že antimonopolní úřad chce tendr v pondělí nejspíš zrušit. To ale Pecina v rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál popřel.

Úřad se začal tendrem na mýtné zabývat po námitkách dvou firem, jež ministerstvo dopravy ze soutěže vyřadilo. Ještě dnes úřadu přišlo doplnění návrhu firmy Damovo a vyjádření ministerstva dopravy. "Čili dneska hovořit o tom, že v pondělí vydáme rozhodnutí, a případně jaké bude, je směšné a ten zdroj evidentně byl informován špatně," řekl Pecina.

Úřad měl původně rozhodnout 23. ledna. Termín se však podle Peciny posunul kvůli tomu, že úřad dostal ještě tento týden od společnosti Autostrade doplnění návrhu na přezkoumání rozhodnutí.

Pecina Hospodářským novinám řekl, že chce ve věci mýtného rozhodnout do 23. ledna. Podle Filipa Vrány z tiskového odboru antimonopolního úřadu nebyl v té době pravděpodobně seznámen s doplněním návrhu společností Autostrade. V dnešním vyjádření předseda vysvětlil, že s novými dokumenty musí být podle zákona seznámen také zadavatel, tedy ministerstvo dopravy. "Z tohoto důvodu úřad nemůže zkrátit lhůty pro vydání rozhodnutí tak, jak se dříve očekávalo," uvedl šéf antimonopolního úřadu.

O zrušení informoval i server Euro OnLine
Informaci o pravděpodobném zrušení tendru dnes zveřejnil i zpravodajský server Euro OnLine, podle něhož opře úřad své rozhodnutí o podnět společnosti Autostrade. Ta údajně namítá, že byla z výběrového řízení vyloučena neprávem, neboť certifikáty o bezpečnosti práce a vlivu na životní prostředí požadované státem jsou "dalším kvalifikačním kritériem" a ty podle právníků Autostrade není stát oprávněn požadovat.

Ministr dopravy Milan Šimonovský odmítl spekulovat o tom, co by zrušení tendru pro zavádění mýtného v ČR znamenalo. Odborníci i účastníci soutěže se ale v podstatě shodují na tom, že vypsání nové soutěže by znamenalo odložení termínu spuštění elektronického výběru mýta minimálně o rok. Nový systém totiž nelze spustit v průběhu roku, ale vzhledem k existenci jiného typu zpoplatnění dálničními známkami jen od začátku roku.

Zařízení na mýtné chtěli v Česku postavit a provozovat čtyři zájemci. Sdružení Mytia, které tvoří Ascom Fela s Damovem a ABD Group, nabídlo, že systém vybuduje a bude ho deset let provozovat za 15 miliard korun. Společnost Autostrade určilo cenu na 17,5 miliardy a Kapsch na 22 miliardy korun. Nejvyšší cenu, 33,7 miliardy, navrhlo konsorcium A-Way a AŽD. Cena měla hrát při výběru vítěze 60procentní roli.

Ministerstvo dopravy tři nabídky vyloučilo z formálních důvodů a zvítězil Kapsch. Minulý týden vyzvalo antimonopolní úřad, aby zrušil předběžné opatření, které Šimonovskému zakazuje uzavřít smlouvu Kapsch. To však předseda úřadu odmítl.

Firma Kapsch se zavázala, že pokud antimonopolní úřad rozhodne o tendru na mýtné do konce ledna v její prospěch, je schopna zaručit výstavbu a zprovoznění systému podle původních požadavků státu, tedy od ledna 2007.

V první fázi se má mýtné začít vybírat na 970 kilometrech dálnic a rychlostních komunikací od kamionů nad 12 tun. O rok později rezort dopravy předpokládá rozšíření systému i na vybrané tahy 1. třídy. Celkem má být zpoplatněno přes 2000 km silnic a dálnic.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
VÝROBNÍ ŘEDITEL - STAVAŘ - ZLÍN/PŘEROV

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 80 000 - 90 000 Kč