Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tendr na prodejce dálničních známek opět nebude, zakázku získá pošta

Ekonomika

  12:48
PRAHA - Zakázku za 160 milionů korun za distribuci papírových dálničních známek by i příští rok měl zřejmě získat stávající dodavatel, kterým je sdružení vedené Českou poštou. Distributora kuponů nakonec bude nutné vybrat bez veřejné soutěže poté, co selhaly dva pokusy o uskutečnění standardního výběrového řízení. Návrh na jednání s poštou by měla v nejbližší době projednat vláda, řekl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Tomáš Čoček.
Dálnice. (Ilustrační foto.)

Dálnice. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

"Pevně věřím, že to do vlády doputuje tento týden, protože zbývající čas je velmi krátký," uvedl Čoček. Fond potřebuje mít smlouvu na příští rok podepsanou do října. Kvůli nedostatku času zvažoval přímé jednání se stávajícím dodavatelem už v březnu po prvním neúspěšném výběrovém řízení, do kterého se přihlásil jediný účastník a které proto muselo být zrušené.

Zájem o veřejnou zakázku tehdy projevilo pouze konsorcium tvořené Českou poštou, Autoklubem Bohemia Asistance (ABA) a společnostmi Lekkerland a MTX. Fakticky tak podaly jedinou společnou nabídku všechny společnosti, které v Česku přichází v úvahu pro distribuci dálničních známek, uvedla ředitelka právního odboru SFDI Janka Krupičková. Podobná situace se opakovala i v případě druhého řízení, které bylo kvůli účasti jediného zájemce zrušené v polovině srpna.

Snížená provize pro dodavatele

Návrh státního fondu předpokládá snížení provize pro dodavatele o necelých 28 milionů korun proti loňskému roku. Způsob účtování provize z prodeje známek měla podle plánu státního fondu vyřešit právě zrušená výběrová řízení. Podle současné smlouvy se odměna pro distributora dálničních kuponů vypočítává jako procentní marže z nominální hodnoty prodaných a vyúčtovaných kuponů. Nově se marže pro distributora měla upravit tak, že by si uchazeči výši odměny určili sami na základě podaných nabídek, ze kterých chtěl úřad vybrat tu nejnižší. Zároveň ale stanovil maximální výši marže - 29 korun za jeden kupon.

Ceny dálničních známek:

Roční dálniční známka pro auta do 3,5 tuny stojí 1500 korun, měsíční vyjde na 440 Kč a desetidenní na 310 Kč. SFDI očekává letošní výnos z prodeje kuponů kolem 3,9 miliardy korun, tedy stejný, jako za loňský rok.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat