Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Péče pro srdce měst. Vrátí se do Těšína výstavní bulvár?

Na ulici záleží. To, jak vypadají chodníky nebo vozovka, ovlivňuje, jak se ve městě cítíme: jak rádi v něm chodíme, jak rychle jezdíme a jak rádi kde trávíme čas. Návrh pro Těšín by mohl zásadně změnit to, jak se lidé cítí právě v tomto městě. Chodci dostanou více místa, auta se prostorově uskromní, přesto průjezdnost neklesne a parkovacích míst neubude. foto: FOTO A VIZUALIZACE FRIS ARCHITEKTI

Hlavní třída v Těšíně byla výstavním bulvárem s honosnými domy. Tedy kdysi dávno. Čas přinesl nánosy změn od stavebních úprav, zanedbání po demolice a samozřejmě rostoucí množství asfaltu a zaparkovaných aut. Aby toho nebylo málo, vše je zaplaveno nevkusnými poutači, často relikty z devadesátých let.
  10:00

Podobně jsou na tom i další česká města. Napříč republikou se nacházejí ulice, které by mohly být chloubou, ale dělají spíše ostudu.

O snaze to v Těšíně změnit se píše už roky. Loni proběhla i architektonická soutěž na novou podobu Hlavní třídy. Jejím vítězem je tamní studio Fris Architekti. Navrhli zklidnění ulice v části u mostu do Polska a okolí se pokusili proměnit na místo setkávání. I další části Hlavní třídy chtějí upravit tak, aby více místa měli chodci, přibylo zahrádek restaurací a usnadnilo se pořádání různých událostí. Zda se ulice změní a kdy, ale stále není jasné.

„Cesta k rekonstrukci ulice je velmi dlouhá. Je potřeba zpracovat plnohodnotnou architektonickou studii, která bude reflektovat další požadavky. Projektová dokumentace a inženýring jsou ještě víc komplikované, celek může trvat klidně i několik let,“ říká za ateliér architekta Katarzyna Jursa Pieleszová.

Tématu svého města se věnují dlouhodobě a zpracovali například i vizualizace návratu domů v ulici k jejich původní podobě. Ukázali tak, jak pěkné domy dříve byly a jak by ulice vypadala honosněji, pokud by se jí při případných rekonstrukcích vracela původní tvář.

Autor:
Témata: Těšín, Polsko

Mohlo by vás zajímat