Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

TEST AUTA: Pojízdný stan VW Caddy je auto pro dobrodruhy. Má vestavěnou postel

Ekonomika

  14:00
PRAHA - Současná móda žene zákazníky do náruče SUV modelů, ta opravdová dobrodružná auta jsou spíše okrajovější záležitostí. I proto, že vozy, ve kterých lze cestovat a bydlet po několik týdnů třeba při cestách napříč Evropou, nejsou levné.

Volkswagen Caddy Beach foto: Volkswagen Nutzfahrzeuge

K těm dostupným ovšem patří Volkswagen Caddy v provedení Beach s vestavěnou postelí.

Mezi oblíbené kempingové automobily patří speciální varianty dodávkových vozů, nejznámější z nich je v tomto případě Volkswagen Transporter, pro cestovatele v provedení California. To má ve výbavě skládací vnitřní lůžko, malou kuchyňku a výklopnou střechu pro více místa při „zakotvení“ na místě.

Ceny Californie ale začínají nad hranicí 1,2 milionu korun, přičemž to je hodnota, která platí pro základní provedení s relativně slabým turbodieselem o výkonu 62 kW a manuální převodovkou.

Dostupná alternativa

Kdo chce jezdit komfortněji se silnějším motorem o výkonu 110 kW a třeba s automatickou převodovkou, musí sáhnout pro zhruba 1,5 milionu a ceny těch nejlepších verzí se šplhají i přes dva miliony korun.

Totéž platí i pro další auta této třídy, třeba pro nový Mercedes-Benz Marco Polo. Podobné cestovatelské vozy lze samozřejmě vytvořit i z řady jiných dodávkových modelů, ale moc další přímé konkurence tyto dva modely nemají. I proto je možná jejich cena tak vysoká. Řešení ovšem existuje a jmenuje se Volkswagen Caddy Maxi Beach.

Sice nemá vlastní kuchyňku a zvýšenou výklopnou střechu, ale skládací lůžko je tu součástí základní výbavy a auto nabízí hromadu úložných prostor, které usnadní i dlouhodobé cestování. Ceny přitom startují na cenách okolo 600 000 korun, přitom základní provedení má výkonný benzinový motor 1.4 TSI s výkonem 92 kW. Ceny nejvyšších verzí se pak i se všemožnými příplatky mohou vyšplhat na téměř milion korun.

Testované provedení s dvoulitrem TDI o výkonu 110 kW a šestistupňovou automatickou převodovkou ovšem bylo tímto příkladem. Jeho základní cena je něco málo přes 750 000 korun, ovšem speciality jako přídavný stan, sada piknikových křesílek a stolek, lepší navigace a další záležitosti dovedou cenu snadno o desítky i stovky tisíc navýšit.

Volkswagen Caddy Beach
Volkswagen Caddy Beach

Rozkládací lůžko pro dvě osoby, za které se nepřiplácí, zabírá část zavazadlového prostoru, ale i přesto tu zůstává pro náklad opravdu hodně místa. Zavazadla lze uložit i pod lůžko a samozřejmě naskládat na něj, při cestování ve dvou určitě nebude o místo pro zavazadla nouze. Obzvláště když jsou ve výbavě i velmi praktické kapsy, které vyplní prostor v zadních bočních oknech. Nezdají se, ale jsou opravdu objemné a schovat se sem dá velká část výbavy na cesty, například oblečení i na několik týdnů.

Díky kapsám tak nebude nutné obsah interiéru přeskládávat při každém rozkládání lůžka. To se děje tak, že je třeba nejprve složit sedadla ve druhé řadě, pak sklopit opěradla sedadel vpředu a lůžko rozložit, stačí k tomu dva jednoduché pohyby.

Další praktickou součástí výbavy jsou magnetické záclony do oken nebo větrací mřížka pasující do bočního okna zadních posuvných dveří, která zajistí při spaní přirozenou ventilaci vzduchu bez obavy o možné promoknutí při dešti. Ta je součástí paketu s piknikovými stolky a křesílky. Z příplatkových prvků se může hodit i nezávislé topení, které naopak vyhřeje interiér v případě chladného počasí.

Prostor a praktičnost

Caddy Maxi Beach je přitom všem nesmírně praktické auto, které poslouží při každodenním provozu. Místa pro posádku je tu všude přehršel a i přes délku 5 metrů a trochu vyšší stavbu se Caddy řídí jako běžné auto.

Jen je potřeba s jeho rozměry počítat při manévrování. Dvoulitrové TDI pod kapotou dodává vozu příjemnou dynamiku, takže tento pojízdný stan určitě nebude brzdou provozu. Přitom spotřeba se drží příjemně nízko, týdenní cestování znamenalo průměr 6,2 litru nafty na 100 kilometrů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!