Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Těžba ropy v Rusku loni poprvé od roku 2008 klesla, stojí zatím i dopady pandemie

Těžba ropy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy. | foto: Reuters

MOSKVA Těžba ropy v Rusku se loni poprvé od roku 2008 snížila. V průměru činila 10,27 milionu barelů denně, což je nejméně od roku 2011, ukázala statistika ruského ministerstva energetiky. Hlavním důvodem je dohoda s ostatními producenty o snížení těžby za účelem podpory cen a také dopady pandemie. Uvedla to v sobotu agentura Interfax. Od ledna se Rusko chystá těžbu zvýšit.

Vyjádřeno v tunách země loni vytěžila 512,68 milionu tun ropy a kondenzátů. Pokles je ale zhruba v souladu s očekáváním. O rok dříve těžba dosáhla postsovětského maxima 560,2 milionu tun, respektive 11,25 milionu barelů denně.

Méně než loni Rusko naposledy těžilo v roce 2011, kdy produkce dosáhla 511,43 milionu tun.

Moskva loni v dubnu přistoupila na snížení své produkce ropy o více než dva miliony barelů denně. Vzhledem k tomu, že je to dobrovolné snížení, znamená to zcela bezprecedentní krok, poznamenala agentura Reuters. Snížit produkci se tehdy zavázali jak členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), tak i někteří jejich spojenci, právě včetně Ruska. Tato skupina se označuje jako OPEC+.

Cena severomořské ropy Brent se nyní pohybuje mírně nad 50 dolary za barel. Loni v dubnu v reakci na šok způsobený pandemií přechodně spadla až k 20 dolarům za barel.

Od dubnové dohody, která byla podle objemu snížení těžby rekordní, začala skupina OPEC+ těžební omezení postupně odbourávat. Od ledna by toto uskupení mělo začít na trh dodávat navíc 500 000 barelů denně.

OPEC+ by se měl k dalšímu jednání sejít v pondělí 4. ledna. Očekává se, že Rusko začne od ledna těžit navíc 125.000 barelů ropy denně. Místopředseda ruské vlády a ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že jeho země podpoří postupné zvyšování těžby, od února za celou skupinu OPEC+ o dalších 500.000 barelů denně.

Analytici poukazují na to, že trh už je teď v lepší kondici než loni v březnu a dubnu, kdy poptávka prudce klesla v reakci na první vlnu pandemie covidu-19.

„Kvůli opatření skupiny OPEC+ je teď na trhu deficit kolem tří milionů barelů denně,“ poznamenala analytička Darja Kozlovová ze společnosti VYGON Consulting. Ta působí jako poradce v otázkách energetiky a radí i ruské vládě. „V mnoha zemích se začalo očkovat (proti covidu-19), takže se možná dočkáme taktického zvýšení o dalších 500 000 barelů denně (dohodnutých) v lednu. Další kroky budou záviset na situaci na trhu,“ dodala.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...