Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

OKD loni prohloubily ztrátu na téměř 2,5 miliardy. Podnik musel celý rok čelit komplikacím kolem pandemie

Důl Darkov ve Stonavě na Karvinsku. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Aktualizováno
Karviná - Těžební společnost OKD loni prohloubila ztrátu z předloňských 861 milionů na 2,437 miliardy korun. Objem výroby firmě meziročně klesl z 3,65 milionu na 2,37 milionu tun uhlí a tržby za prodej vlastních výrobků a služeb z 11,3 miliardy na 6,15 miliardy korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin. Firma na loňský rok plánovala mírně vyšší těžbu než v roce 2019, koronavirová pandemie ale situaci radikálně změnila. Nyní je podle předsedkyně představenstva Vandy Staňkové na trhu s uhlím patrné oživení.
  9:48aktualizováno  11:08

Další rána pro Karvinsko. OKD příští týden ukončí provoz v dolech Darkov a ČSA, bez práce bude přes 1200 lidí

Staňková uvedla, že při přípravě podnikatelského plánu na rok 2020 firma kladla důraz na nutnost restrukturalizace a snížení nákladů. Vzhledem k tržním podmínkám nebylo možné čekat dosažení kladného hospodářského výsledku, cílem bylo dosáhnout takových výsledků, které umožní pokračovat v dalších letech v těžbě.

„V roce 2020 jsme nestáli jen před úkolem udržet samotnou existenci OKD, ale i obhájit naše kroky, zachovat lidem alespoň dočasně práci, ale zároveň pro ně udělat všechno, aby se cítili v bezpečí oni i jejich rodiny. Zvládli jsme restrukturalizaci, znovu jsme dokázali vstát a realizovali jsme nesmírně náročný projekt převodu části závodu,“ uvedla ve výroční zprávě Staňková.

Připomněla, že firma musela celý rok čelit komplikacím souvisejícím s pandemií koronaviru, kvůli nimž musela v létě na několik týdnů zastavit provoz. „Nemocnost, karantény, dodavatelé důlně-stavebních prací z Polska či Slovenska v důsledku vládních omezení přeshraničního pohybu doma, to vše způsobilo obrovské ztráty ve výrobě, které již nebylo možné v průběhu roku dohnat,“ uvedla Staňková.

V rámci útlumu na Dole ČSA se chystá uzavření většiny současných důlních chodeb...
V rámci útlumu na Dole ČSA se chystá uzavření většiny současných důlních chodeb...

Do plánů těžby v loňském roce zasáhla pandemie. „Ztracená těžba představovala v roce 2020 zhruba třetinu plánovaného cíle, celkem bylo v OKD vytěženo 1,861 milionu tun,“ uvedla předsedkyně představenstva. Ceny uhlí na trhu zároveň klesaly. V roce 2019 podnik vytěžil 3,15 milionu tun uhlí.

Staňková uvedla, že z historického vývoje uhelného trhu lze odvodit, že po odeznění pandemie se dostaví oživení. Firma pak bude schopna dostát dlouhodobé strategii společensky zodpovědného ukončení těžby uhlí v kraji. „Nejhorší období jsme překonali a v současné době jsme svědky oživení na trhu s uhlím. Současně se zaměřujeme na splnění výrobních sílů pro další období. Náš výhled na další roky je postaven na schopnosti OKD těžit s maximálními úsporami, postupně a bezpečně ukončit dobývání a přitom mít pod kontrolou finanční náročnost provozu a zároveň uchovat sociální smír a zachovat se vůči našim zaměstnancům správně a poctivě,“ uvedla Staňková.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžbu postupně ukončuje, protože se nevyplácí. Letos firma ukončila těžbu v dolech ČSA a Darkov a uhlí těží už jen v Dole ČSM, kde se má těžit minimálně do konce příštího roku. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát.

Na konci roku 2020 měla společnost téměř 5400 vlastních zaměstnanců a v dolech na Karvinsku pracovalo ještě přes 1400 pracovníků dodavatelských firem. Nyní má OKD přibližně 2800 vlastních zaměstnanců a zhruba 800 dodavatelských pracovníků.

Od ledna převzal od OKD utlumované doly Paskov, Lazy a Frenštát státní podnik Diamo. Od března Diamo převzalo i doly ČSA a Darkov. Do Diama přešlo letos z OKD téměř 2500 zaměstnanců, z nich si podnik na útlumové či rekultivační práce nechal zhruba 700 lidí. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!