Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dovolená na dluh. Češi si nejčastěji půjčují částky do deseti tisíc korun

Ekonomika

  5:00
PRAHA - „Jsem maminka dvou báječných kluků. Chtěli by vidět a zažít prázdniny v Legolandu. Strávit noc v pirátském pokoji. A já, jejich máma, jim to chci splnit,“ tak začíná jeden z mnoha inzerátů, který visí na portálu Zonky.cz, přes který si lidi půjčují peníze navzájem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Lidové noviny

Zmíněná maminka si přitom půjčila asi 25 tisíc korun s úrokovou sazbou přes osm procent a dobou splatnosti více než rok. Peníze od více než 50 investorů bez problémů dostala. „Úspěšných“ inzerátů, kdy lidem ostatní půjčili na jejich dovolenou, ať už pro děti, či kvůli splnění snu, často s úrokem přes deset procent, přitom visí jen na tomto webu několik desítek. Řada českých cestovních kanceláří či webů specializovaných na dovolené pak nabízí s partnerskými úvěrovými společnostmi produkt s názvem „dovolená na splátky“.

Část tuzemské populace zkrátka namísto, aby si dovolenou odřekla, na ni jede na dluh, který tu ale zůstane i po návratu z cest.

Jedno až dvě procenta

Podle průzkumů financuje dovolenou či její část odhadem asi kolem jednoho procenta všech lidí, kteří v létě k moři či do hor jedou. „V rámci průzkumu deklarovalo záměr financovat svou letošní dovolenou půjčkou pouhé jedno procento respondentů. V absolutních číslech se ale jedná o desetitisíce lidí, kteří po ní toto léto sáhnou,“ říká například Pavel Klema, ředitel úvěrové společnosti Profi Credit Czech. Podle odhadů České spořitelny je pak podíl lidí, kteří si na dovolenou půjčují, někde mezi jedním až dvěma procenty. „Z našich dat víme, že celkově je v letních měsících podíl úvěrů za účelem dovolené mírně vyšší,“ doplňuje pak Lukáš Kropík z tiskového centra České spořitelny.

Jen pro představu: podle dat Českého statistického úřadu vyrazili našinci v loňském roce na necelých pět milionů zahraničních cest. Pokud by šlo skutečně o jedno procento, tak přibližně 50 tisíc dovolených by bylo na dluh. Skutečně jde ale jen o odhady.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat