Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tiskárny chrlí eura: ECB skupuje dluhopisy, Němci zuří

Ekonomika

  14:32aktualizováno  16:04
FRANKFURT NAD MOHANEM - Evropská centrální banka (ECB) vstoupila na sekundární trh a začala z něj razantně skupovat italské státní dluhopisy s více splatnostmi. Tvrdí to obchodníci, na které se odvolává agentura Reuters.

Německo, peníze foto: Shutterstock

ECB tak reaguje na silný růst výnosů italských dluhopisů
a ignoruje přitom postoj Německa, které dalo několikrát otevřeně najevo, že tento postup neschvaluje.

Výnos klíčového italského dluhopisu s desetiletou splatností dnes vystoupil na sedm procent. To je hranice, která je podle expertů dlouhodobě neudržitelná a je to stejná hodnota, po jejímž překonání byly nuceny požádat o zahraniční finanční pomoc vlády Řecka, Irska a Portugalska.

Názor prezidenta:

"ECB agresivně nakupuje," řekl jeden z obchodníků. Podle něj ECB skupuje papíry se splatností dva roky a deset let. K tomu ji mohla částečně přimět inverze výnosové křivky u splatností dva roky a deset let, což se stalo za dobu existence eurozóny u těchto dluhopisů vůbec poprvé. Další obchodník řekl, že ECB nakupuje hlavně dluhopisy s desetiletou splatností. Inverze výnosové křivky znamená, že papír s kratší splatností má vyšší výnos než papír se splatností delší.

Tištění peněz - sladký jed

Německá centrální banka odmítla výzvy, aby pomohla financovat záchranu eurozóny. Šéf Deutsche Bundesbank Jens Weidmann tak udělal čáru přes rozpočet několika světovým politikům, kteří v minulých dnech naznačovali, aby si Evropa z problémů pomohla sama.

Weidmann se naopak přiklonil na stranu kancléřky Angely Merkelové a nápad pokračovat v tištění peněz označil za sladký jed.

ČTĚTE VÍCE:

Weidmann už také dříve řekl, že nesouhlasí ani s programem nákupu státních dluhopisů, který uplatňuje ECB. Podle něj to ohrožuje nezávislost centrální banky, neboť se smazává rozdíl mezi fiskální a měnovou politikou.

Weidmannův předchůdce Axel Weber z čela Bundesbanky odstoupil právě kvůli tomu, že nechtěl přihlížet, jak ECB tiskne peníze a nakupuje za ně dluhopisy vlád zadlužených zemí eurozóny. Na odchodu z vedení ECB je také další Němec Jürgen Stark. Informované zdroje tvrdí, že bankéř odchází také na protest proti programu nákupu státních dluhopisů.

Němečtí "moudří" kritizují ECB

Rada ekonomických poradců německé vlády varovala Evropskou centrální banku před ztrátou věrohodnosti, kterou by mohlo přivodit její rozsáhlé nakupování dluhopisů zemí ohrožených dluhovou krizí. Skupina "moudrých" ve své dnešní zprávě také navrhla alternativní přístup k řešení dluhové krize, který by se obešel bez dalších rozsáhlých záchranných úvěrů a vedl by k umoření nadměrných dluhy zemí eurozóny. Poradci rovněž snížili odhad růstu německé ekonomiky v příštím roce pod jedno procento.

"Program nakupování dluhopisů odstraňuje tržní disciplínu, ale nenahrazuje ji žádnou politickou disciplínou," uvedli "moudří". Připojili se tak k širšímu německému odporu proti těmto nákupům, který vychází zejména z Bundesbanky. ECB dnes přitom zintenzivnila své intervence na trhu dluhopisů razantními nákupy italských obligací poté, co jejich výnos překročil klíčovou sedmiprocentní hranici.

Autoři: ,