„To, co se nyní děje, je katastrofa. Bortí se zbytky důvěry lidí v to, že stát ví, co dělá,“ předkládá jeden z důvodů svého rozhodnutí Rusnok.
LN Šéfové konkurenčních fondů dávali najevo silné rozhořčení. Prý je váš krok nekolegiální, veřejně vám vyčítají, že jste to s nimi nekonzultoval…
Mnozí jsou rozhořčeni, ale to své rozhořčení obracejí špatným směrem. Je přece absurdní, aby konkurence vzájemně koordinovala svoje zásadní obchodní kroky. Co to je za představu, že si budeme navzájem říkat, jak máme podnikat. Odpovědnost leží na nás jako členech statutárního orgánu příslušného fondu. A někdo musí tu odpovědnost nést. Konzultace s někým nás odpovědnosti nezbaví. My se rozhodujeme podle vlastních podmínek. Chápu, že každý má podmínky jiné, každý může vidět míru rizika jinak. Když se před časem různé fondy rozhodly přetáhnout konkurenci část klientely, tak se také žádné konzultace nevedly. Takže myslet si, že to budeme s někým probírat, je absurdní.
LN Někomu může přijít absurdní, že se k neúčasti na penzijní reformě rozhodnete zrovna vy, který na její zavedení roky tlačil. Navíc jste stále prezidentem Asociace penzijních fondů. Zůstanete jím nadále?
Samozřejmě, ta otázka je namístě. Já nevím, jestli zůstanu prezidentem asociace, a řeknu vám zcela upřímně, že by mě i docela potěšilo, kdybych jím přestal být. Ulevil bych si o jednu činnost, která mě zatěžuje a neživí. Takže s tím nemám nejmenší problém. Rád si vyslechnu argumenty kolegů v asociaci a rád jim to křeslo přenechám.
LN Máte náznaky, že vás chtějí odvolat?
Explicitně to nikdo neřekl, ale z e-mailů, co mi přišly, jsem pochopil, že to bude asi cesta, kudy povedou argumentaci.
LN Proč jste se k neúčasti rozhodli?
Dlouho jsme ten projekt připravovali a neustále jsme se snažili předpoklady aktualizovat. A museli jsme konstatovat, že se nám všechny předpoklady zhoršují. První otázka je, jestli takový produkt má obchodní potenciál. Ještě před půlrokem jsme věřili, že by se do toho mohlo zapojit 20, možná v optimistickém případu 30 procent oprávněných, což je nějakých 800 tisíc lidí. Za takových podmínek je rozumné druhý pilíř nabídnout. Jestliže dnes to zvažuje jen desetina lidí, tak z toho je zřejmé, že obchodní potenciál je v troskách. V takovém momentu se vám obchodní model dostává v horizontu návratnosti k nekonečnu. Navíc při vědomí, že druhý pilíř možná za rok, dva či tři skončí, protože sociální demokraté ho odmítají. Za takových podmínek jdete do projektu, ve kterém jen vyhazujete peníze.
Velký rozhovor s Jiřím Rusnokem o neúčasti ING na části reformy penzijního systému vyšel v sobotním vydání Lidových novin. Přečíst si jej můžete i ve svém iPadu a iPhonu.