Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Toaletní papír kupujte teď, jeho cena znatelně poroste

Ekonomika

  17:00
PRAHA - V nejližších dnech se chystá zdražení toaletního papíru nebo papírových kapesníků. Na světových burzách se totiž buničina, ze které se tyto nezbytně nutné produkty vyrábějí, prodává mnohem dráž než před rokem.

Toaletní papír nakupujte teď, jeho cena v nejbližších dnech poroste foto: Shutterstock

Běžné papírové výrobky, jako jsou toaletní papíry, kuchyňské utěrky, ubrousky nebo kapesníky, se tak v nejbližších dnech zdraží asi o desetinu. "K úpravě prodejních cen bude docházet průběžně během následujících několika dní a bude vždy závislé na tom, kdy se vyprodají současné zásoby papírových výrobků," popisuje postup řetězců Albert Lukáš Hora.

Za rok a půl totiž ceny buničiny vzrostly z 300 na více než 900 dolarů za tunu a pokud tedy prodejci zvýšení nákladů ještě do cen pro zákazníky nepromítli, budou to muset udělat v nejbližší době. "V době ekonomické krize jsou turbulence komodit na trhu častější, uvidíme, zda se jedná o dlouhodobý trend," popsala vyčkávací taktiku řetězce Tesco jeho mluvčí Eva Karasová.

Zdražení o deset procent ale kromě prodejců avizovali podle deníku Sme i slovenští výrobci papírových produktů, jako Harmanecké papírny nebo společnost Tento ze Žiliny. Slovenské podniky jsou přitom dominantními dodavateli toaletního papíru a kapesníků do Česka, kde se papírové výrobky moc nevyrábí.

Zdražovat se budou i dětské plínky

V dalších týdnech se ale mohou zdražovat i jiné hygienické potřeby, a to zejména v návaznosti na rostoucí ceny ropy. Ta je totiž základním produktem pro netkané textilie, ze kterých se vyrábí plenky nebo dámské vložky. Podle mluvčího znojemské společnosti Pegas Nonwovens Ondřeje Kouřila, která dodává tuto textilii největším světovým výrobcům, se ale zdražení vstupů může projevit vždy až další čtvrtletí. Vyšší ceny u těchto hygienických potřeb tedy můžeme očekávat až na začátku prázdnin.

Jen avizované desetiprocentní zdražení toaletního papíru přitom bude Čechy stát přes 200 milionů korun. Podle výzkumu sdružení Arnika z minulého roku totiž Češi ročně spotřebují asi 370 milonů rolí za 2,1 miliardy a tato částka stále roste.

Buničina nad zlato

Na začátku roku 2009 stála buničina ještě 300 dolarů za tunu. V průběhu roku ovšem vzrostla poptávka Číny o 65 procent a ceny začaly prudce růst. Před koncem roku se tak vyšplhaly až nad 700 dolarů za tunu. Na začátku letošního roku pak přišlo zemětřesení v Chile, které je jedním z největších světových dodavatelů buničiny, a nabídka se oslabila i kvůli stávkám ve Finsku. V Americe se tak tuna buničiny v současnosti prodává za 984 dolarů za tunu.

Na začátku roku byl podobně dramatický vývoj i u cen ropy, které vyskočily z únorových 70 dolarů za barel až na květnových téměř devadesát dolarů. Ropu na druhou stranu v posledních 14 dnech srazily problémy Řecka a následná nedůvěra zpět k sedmdesáti dolarům, a tak by zdražení plenek a dámských vložek nemuselo být tak výrazné.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...

Mohlo by vás zajímat