Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ťok do měsíce vyhlásí už třetí soutěž na SPZ. Současnou zarazil kvůli chybám

Ekonomika

  11:15
PRAHA - Zásadní chyby ministerských úředníků tento týden definitivně pohřbily už druhý tendr na dodavatele poznávacích značek. Šéf resortu dopravy Dan Ťok oznámil, že chce vypsat novou soutěž do měsíce. Zároveň prověří, proč jeho lidé v zadávání zakázky opětovně selhali.

Příklady nových značek na přání z Liberce. foto: Magistrát města Liberec

Krach soutěže vypsané na konci července loňského roku přišel kvůli špatnému zadání. Ťokovi lidé požadovali příliš tvrdé podmínky pro dodavatele espézetek. Tři ze šesti kandidátů se odvolali, mimo jiné kvůli tomu, že by museli zajistit českému státu výhradní dodávky, což by výrazně poškodilo jejich další obchodní aktivity.

Ministr Dan Ťok (nestr. za ANO) uznal, že jejich námitky byly oprávněné a soutěž svým podpisem v úterý zrušil.

Lidová tvořivost u nových SPZ: Češi jezdí BATM0BILEM i lodí ze Star Treku

„Ta situace mě štve, jsem hodně rozčilený na naše odbory, které soutěž dělaly. Vyvodím personální důsledky a chci vědět, jestli šlo o neschopnost lidí, nebo zlý úmysl. Zanalyzujeme, co bylo špatně a řekl bych, že do měsíce bude nová soutěž. Vypíšeme ji obratem,“ popsal pro Lidovky.cz Ťok.

Kvůli tomu bude espézetky dál pro stát vyrábět letitý dodavatel, firma Hicon. Už v 90. letech měla podepsanou smlouvu s ministerstvem vnitra, které mělo agendu státních poznávacích značek na starosti.

Dosud se nepodařilo vyhlásit takovou soutěž, která by jeho výsadní postavení ohrozila.

Už na základě výsledků předešlého výběrového řízení (vyhlášené ještě předchozím ministrem Antonínem Prachařem) se vedení resortu podařilo dohodnout s Hiconem slevu. Před více než rokem podepsaly obě strany dodatek smlouvy, na jejímž základě stát platí 77 korun za jednu registrační značku pro osobní automobily. Do té doby to bylo 108 korun bez daně.

„Ušetřil jsem 70 milionů ročně za výrobu značek a uvidíme, zda na základě nabídek z této soutěže nebudeme na dodavatele tlačit znovu,“ doplnil Ťok s tím, že nabídnuté ceny byly ještě nižší než v předchozí soutěži.

Autor:

Mohlo by vás zajímat