Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Ťok přislíbil Prackovicím na D8 finance na čističku odpadních vod a opravu místních silnic

Ministr dopravy Dan Ťok u rozestavěné dálnice D8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok u rozestavěné dálnice D8. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) v pondělí slíbil Prackovicím, které leží u stavby dálnice D8 v Českém středohoří, peníze na čističku odpadních vod, opravu místních silnic a rozšíření monitoringu úseku D8 až do obce. Novinářům to řekl po jednání se starostkou Prackovic nad Labem Andreou Svobodovou Křešovou (SNK). Termín zprovoznění posledního úseku D8 je 17. prosince.

„Dohodli jsme se na tom, že problémy, které stavba vyvolala, budeme chtít řešit. Jsme připraveni obci pomoci nad rámec toho, co vyvolala stavba,“ prohlásil Ťok.

Ministr starostce slíbil, že jeho ministerstvo určitě zajistí peníze na opravu kanalizace, zejména čističky. Náklady jsou zhruba 15 milionů korun. Nedořešený odvod vody ze stavby dálnice podle starostky způsobuje, že při dešti kanalizace nápor vody nezvládá. „Problém je rozsáhlý, jsou tu různé vody, sesuvy. Obyvatelé se na mě obracejí kvůli sklepům plným vody a bláta,“ řekla v pondělí starostka obce, v níž žije 600 lidí. Vedle opravy čistírny odpadních vod by chtěla obec pomoci s celým systémem odvodňovací kanalizace. „Naše problémy jsou specifické, jsme pod dálnicí, ve složitém sesuvném území,“ uvedla starostka.

Ministerstvo dopravy podle Ťoka také zaplatí opravu místních komunikacích, po kterých vozila těžká nákladní auta materiál na stavbu dálnice. „A domluvili jsme se i na tom, že monitorovací body, které budou monitorovat území (na dálnici), rozšíříme do katastru obce,“ řekl ministr. Bezpečnost celé oblasti se tím podle něj zvýší. Obec zároveň bude dostávat informace, které monitorovací systém bude mít. „Bezpečí bude zajištěno, silnice opraveny,“ poznamenala Křešová. „Rádi bychom zabránili všem možným krizovým stavům, které jsme v minulosti zažívali,“ doplnila.

Nezávislá starostka Prackovic nad Labem Andrea Svobodová-Křešová kontroluje...
Dělníci finišují s prací na dálnici D8, jejíž otevření se kvapem blíží. Datum...

S Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) budou Prackovice řešit ještě otázku hluku. „V současné době bude probíhat předčasné užívání stavby, chtěli bychom požádat o monitoring hluku u domů nejblíže dálnici, do údolí se totiž hluk dobře nese,“ uvedla starostka. Dodala, že se těší na otevření chybějícího úseku podobně jako starostové dalších obcí podél Labe i v Českém středohoří, přes které projíždějí stovky kamionů denně. Stavbu chybějícího úseku D8 provázejí problémy, na estakádě u Prackovic museli stavbaři před několika týdny rozebrat kvůli propadu podpěry mostu část už dokončené dálnice a odtěžit desítky tisíc metrů krychlových náspu.

S velkými potížemi se stavbaři potýkali také nad Litochovicemi, kde se v roce 2013 po intenzivních deštích utrhl kus svahu. Sesuv zavalil rozestavěný úsek D8 asi v délce 200 metrů a značně poškodil i nedalekou železniční trať. Nestandardní byl i úsek u Řehlovic. Kvůli velkému stoupání museli stavbaři umístit dálnici do zářezu. Při něm narazili i na hnědé uhlí.

Podle materiálu pro středeční jednání vlády je dvanáctikilometrový úsek dálnice D8 přes České středohoří bezpečný a připraven na otevření naplánované na 17. prosince. Území sesuvu Dobkovičky i Prackovická estakáda budou ale nepřetržitě monitorovány a vláda má dostávat pravidelné informace o vývoji. Dálnici také ještě čekají dílčí práce mezi Bílinkou a Řehlovicemi, nebudou ovšem už bránit běžnému provozu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!