Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

TOMČIAK: Německo chystá větrnou revoluci

Ekonomika

  9:34
Německo chce v následujících letech vypnout svých 17 jaderných reaktorů, které dodávají přibližně pětinu tamní nabídky elektrické energie.
větrné elektrárny - ilustrační foto

větrné elektrárny - ilustrační foto foto: pro Lidovky.cz

Jádro bude nahrazeno zejména obnovitelnými zdroji energie. Tento ambiciózní plán znamená pro německou ekonomiku největší změnu od druhé světové války, přičemž náklady pravděpodobně přesáhnou 200 miliard eur.

Do roku 2035 plánuje Německo postavit u svého pobřeží pět tisíc větrných elektráren, které budou stát na ploše pět tisíc kilometrů čtverečních. To je desetinásobně větší plocha, než jakou zabírá město Praha.

Ministerstvo energetiky odhaduje, že pro připojení těchto elektráren do sítě bude potřebné vybudovat elektrické vedení v délce 4500 kilometrů, což je téměř vzdálenost mezi Prahou a Islámábádem.

Nově zprovozněné větrné elektrárny by měly generovat tolik energie jako 25 jaderných reaktorů. Německo je již teď světovou jedničkou ve využívání obnovitelných zdrojů energie. Při naplnění představených plánů by už v roce 2020 mohla země generovat pomocí větrných, solárních a dalších ekologických elektráren více než 35 procent elektrické energie.

Nejenom Německo připravuje zásadní změnu své energetické politiky. Podle Mezinárodní agentury pro energii bude v globálním energetickém sektoru proinvestováno do roku 2035 minimálně 10 bilionů amerických dolarů (186 bilionů korun). Polovina z této sumy by měla být využita právě na budování kapacit obnovitelných zdrojů energie.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat