Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánek se zabydluje v energetice: chce zrušit regulační úřad

Ekonomika

  12:35
PRAHA - Energetický regulační úřad (ERÚ) selhává v naplňování své funkce a měl by se zrušit. Na konferenci o české energetické legislativě to dnes řekl bývalý premiér Mirek Topolánek. Regulátor podle něho nechrání spotřebitele před energetickým trhem, ale naopak chrání energetické podniky.

Mirek Topolánek při svém vystoupení na konferenci Forum 2000. foto: ČTK

 Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje, zda ERÚ sloučit například s Českým telekomunikačním úřadem.

Vzhůru do New Yorku?

Topolánek se po odchodu z politiky pohybuje v energetice. Mimo jiné se koncem října představil v New Yorku jako kandidát na výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury, jež je součástí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Podpora USA je při kandidatuře zásadní, neboť tato země má v agentuře největší slovo.

"Energetický regulační úřad má ohromný rozsah pravomocí, je významným tvůrcem či spolutvůrcem legislativy, ale nevykazuje žádné výsledky," řekl Topolánek. Funkce ERÚ by podle bývalého premiéra byla obhajitelná, kdyby naplňovala cíl energetické regulace podle evropské legislativy, tedy chránit spotřebitele před energetickými podniky. "ERÚ je ale naopak garantem bezproblémových výsledků energetických společností," uvedl Topolánek.

Podle Topolánka ERÚ odpovídá za legislativu, která umožnila prudký rozvoj fotovoltaických elektráren, v jehož důsledku hrozí významné zdražení elektřiny. V době tvorby legislativy neplnil ERÚ svou funkci a nevaroval politiky před následky vysoké podpory solárních zdrojů, řekl Topolánek.

Čtěte více:

Předsedu ERÚ jmenuje prezident, a vláda do fungování úřadu podle Topolánka nemůže zasahovat. "Vzniklo tak neodvolatelné a nikomu neodpovídající ministerstvo energetiky. My ministerstvo energetiky nepotřebujeme," řekl Topolánek. "Chybou bylo, že Energetický regulační úřad vůbec vznikl," dodal. ERÚ vznikl před deseti lety na základě zákona, který úřadu ukládal regulovat energetický trh.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček připomněl, že ERÚ je nezávislým regulátorem trhu s elektřinou. "Pan ministr (průmyslu a obchodu Martin) Kocourek již v době, kdy nastupoval do funkce, sdělil, že zvažuje eventuální sloučení tohoto úřadu (ERÚ) s některým jiným státní úřadem, například Českým telekomunikačním úřadem. Tuto možnost nyní analyzujeme," řekl dnes ČTK Vlček.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat