Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánek vyměnil NERV za ESO, polovina ekonomů v radě zůstala

Ekonomika

  11:09
PRAHA - Čtyři bývalí členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) budou v sedmičlenné poradní skupině ekonomických expertů ODS, kterou představil předseda strany Mirek Topolánek.Odborníci by se podle něj měli podílet na střednědobé strategii občanských demokratů Vize 2020. Spolupracovat by s ODS měli i při přípravě ekonomické části programu pro květnové volby.

Mirek Topolánek foto: ČTK

V takzvané "Ekonomické skupině odborníků (ESO)", jak občanští demokraté tým pojmenovali, jsou z bývalé rady: šéf dozorčí rady ČSA Michal Mejstřík, jeho předchůdce Miroslav Zámečník, děkan národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Jiří Schwarz a vedoucí kanceláře pro EU v České spořitelně Petr Zahradník. Mimo bývalých členů NERV budou ODS radit i rektor vysoké školy CEVRO Institut Josef Šíma, analytik Jan Procházka a Lubomír Lízal z Národohospodářského ústavu Akademie věd.

S týmem odborníků by měli úzce spolupracovat i ekonomický expert ODS Martin Kocourek, místopředseda strany Petr Nečas a předseda Strany soukromníků Rostislav Senjuk. Pokud by ODS vyhrála volby, chtěla by se členy svého poradního týmu dále spolupracovat podobně jako předchozí Topolánkova vláda s NERV, uvedl předseda občanských demokratů.

Stav je kritický, musíme se poradit u odborníků

Topolánek při představení skupiny zdůraznil, že ODS považuje stav veřejných financí za vážný. Proto prý jeho strana nechce dělat pouze stranickou politiku, ale chce se opřít i o odborníky.

Zopakoval kritiku hlavního volebního rivala ČSSD za to, že ve sněmovně prosazuje zákony směřující k dalšímu prohloubení deficitu rozpočtu. Hlavním tématem květnových voleb by podle Topolánka měl být naopak boj proti vysokým výdajům státu. ODS se podle něj před voliči zavazuje, že "zachrání budoucnost před dluhy" a zabrání státnímu bankrotu. "Ten nás nepochybně čeká, pokud bude pokračovat nezodpovědná politika současné levicové většiny," prohlásil.

Podle ODS sociální demokraté voličům neříkají pravdu

Občanští demokraté kritizovali ekonomické plány ČSSD také za to, že při financování státních výdajů spoléhají na budoucí ekonomický růst. "Dopředu říkat, že případný růst a pomalé oživení, které přijde po globální ekonomické krizi, projíme ve spotřebě, je ta nejděsivější zpráva, kterou jsme mohli dostat," řekl Topolánek.

Sociálním demokratům také vyčetl, že voličům slibují přijetí eura už v roce 2015 nebo 2016, a prosazují přitom politiku, která Česko prohlubováním schodku rozpočtu od společné měny vzdaluje. Na dotaz, zda a případně kdy by ODS chtěla k euru přistoupit, ale Topolánek přímo neodpověděl. "Problém není v tom, jestli ODS chce či nechce euro. Problém je v tom, že my chceme, abychom vůbec dostali tu možnost," řekl. Česko by mělo být zemí, která bude do eurozóny pozvána, a ne státem, který se tam "vlamuje zadními dveřmi", míní.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat