Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánkovi se trafika v energetice komplikuje. Postaví se mu Japonec

Ekonomika

  9:36
PRAHA - Bývalý premiér Mirek Topolánek bude mít dalšího silného protikandidáta v souboji o post šéfa Mezinárodní energetické agentury (IEA) při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zájem pokračovat i v dalším období ve čtvrtek deníku E15 potvrdil současný výkonný ředitel Nobuo Tanaka, který má podporu své země - Japonska.

Tatsuo Tanaka foto: Reuters

Tanaka ve čtvrtek v Praze představil audit české energetiky. "Samozřejmě bych byl šťastný, kdybych mohl ve své práci pokračovat i ve druhém období, pokud si to členské státy budou přát. Japonsko chce, abych pokračoval.

Vím, že řada zemí oceňuje mou činnost, takže uvidíme," cituje ho list. Lidové noviny v září uvedly, že o místo má zájem i nizozemská ministryně hospodářství Maria van der Hoevenová.

Premiér Petr Nečas (ODS) o kandidatuře bývalého předsedy české vlády před nedávnem jednal v Bruselu s eurokomisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem. E15 uvádí, že podle dobře informovaných zdrojů už za své kandidáty lobbují diplomaté všech tří zemí, tedy i Japonska a Nizozemska.

Deník připomíná, že Tanaka zastupuje druhou největší ekonomiku OECD. "Vyhlídky evropského kandidáta by podle všeho stouply, kdyby se Evropská unie dohodla na jednotném postupu. Z tohoto pohledu by mohl být pokračující souboj mezi Topolánkem a van der Hoevenovou 'bratrovražedný'".

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat