Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Auta za miliony, luxusní večeře, dresy NHL. Audit rozkryl, jak se žilo v městské firmě

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Auditoři pražského dopravního podniku popsali, co všechno je možné si pořídit pro výkon manažerské funkce. Zaujaly je drahé položky v účetnictví Pražské strojírny, která je dceřinkou metropolitního dopravce. Nedávno odvolané vedení si drželo například nabitý vozový park. Obchodním partnerům platilo luxusní dárky a večeře za tisíce eur. Exšéf strojírny se hájí tím, že to je v byznysu běžné a bojí se, že firma přijde o rozjednané zakázky.

Odvolaný šéf Pražské strojírny Vladimír Říha. Ve firmě působil od srpna 2007. foto:  Michal Šula, MAFRA

Pražská strojírna je nenápadná společnost, sídlí na kraji Prahy ve Vinoři a pracuje pro ni asi 150 lidí. Vyrábí výhybky a kolejová křížení, za rok utrží kolem 350 milionů korun. Podle auditu, který v pondělí projednalo představenstvo dopravního podniku, si vedení strojírny žilo nad poměry.

Server Lidovky.cz se dotázal na jeho závěry. Nejkřiklavějším příkladem, který audit popisuje, je vozový park vedený na šéfa firmy. Vladimír Říha, který byl v únoru odvolán kvůli údajně špatnému hospodaření, měl na sebe napsáno osm služebních aut. Malé flotile vévodily dva sportovně užitkové vozy Volkswagen Touareg, každý z nich v pořizovací hodnotě 2,6 milionu korun.

Sliboval byznys v Iráku za miliardy. Šéfa 'výhybkové' firmy ale vyhodili za špatná čísla

Podle zjištění auditorů byla na Říhovo jméno vedená ještě dodávka VW Multivan, Škoda Yeti, Škoda Citigo, Škoda Octavia a dva vozy VW Golf, které samotné stály 3,7 milionu korun. Šéfy dopravního podniku dráždí především to, že nešlo o základní verze aut, ale vozy v nákladnějším provedení.

Cena výše zmíněného VW Touareg začíná podle webu automobilky na částce necelých 1,4 milionu korun. Strojírna však měla model téměř za dvojnásobek. Říha, který ve strojírně působil deset let, si v Praze podle auditu pronajímal i tři parkovací stání. Pozornost vzbudila také večeře s obchodními partnery na berlínském dopravním veletrhu InnoTrans. Šéf strojírny za ni zaplatil osm tisíc eur, tedy v přepočtu kolem 216 tisíc korun.

VW Touareg v aktuální nabídce.

„Audit prokázal neúčelnost vynakládání finančních prostředků na pokrytí potřeb managementu při výkonu jejich činnosti. Je to jednoznačně v rozporu s péčí řádného hospodáře a se strategií úsporných opatření v dopravním podniku,“ popsal pro Lidovky.cz generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Gillar. V únoru odvolaný Říha upozornil na to, že sám jezdil pouze ve VW Touareg, další vozy psané na něj prý využívali ostatní lidé z firmy.

Dopravní podnik, jako mateřská firma, je jedním z klíčových zákazníků Pražské strojírny. Výhybky a další kolejové zboží dodává také do zahraničí, například do švédského Göteborgu, australského Melbourne či do Portlandu v USA. V posledních letech se Říha soustředil na získání exotických trhů, jako je Irák, Maroko nebo Írán.

Zejména jednání s obchodními partnery z těchto zemí podle něj přinášelo náklady za reprezentaci, které mu nyní šéfové dopravního podniku vyčítají. Audit například hovoří o pěti hokejových dresech týmu Anaheim Ducks, které Říha koupil na zápase zámořské NHL. Z firemní karty za ně zaplatil 71 tisíc korun. Podle něj není něco takového v byznysu neobvyklé.

CO ZAUJALO AUDITORY

  • Dva VW Touareg celkem za 5,2 milionu Kč
  • Dva VW Golf za 3,7 milionu Kč
  • Večeře na veletrhu InnoTrans za 8 tisíc eur
  • Pět dresů Anaheim Ducks za 71 tisíc Kč

„Abychom získali teritorium, museli jsme k tomu vynaložit nějaké prostředky. Za pohoštění, dárky – to je v rozvojovém světě úplně běžné, jinak se s vámi nikdo nebaví. Když v rozběhnutých jednáních nebude nové vedení Pražské strojírny pokračovat, tak tyto peníze vyletí komínem,“ upozornil Říha. Ještě nedávno vyjednával s vysokými politiky v Iráku o tom, že by Pražská strojírna mohla získat zakázky na výstavbu tramvajových tratí v Basře, Nadžafu a dalších městech. Pražská strojírna měla podle něj projekt těchto dopravních cest zaštiťovat, šlo údajně o zakázky za mnoho miliard korun. Říha hovořil o tom, že by se mohlo začít stavět tento nebo příští rok.

V dopravním podniku mu to ovšem neuvěřili. Podle vedení nepočítal předložený obchodní plán pro rok 2017 s žádnými příjmy z Iráku, Íránu, Ománu nebo Maroka. V pondělí pak představenstvo dopravního podniku pověřilo dozorčí radu Pražské strojírny, aby nechala pořídit ještě hloubkový audit, který by měl hospodaření firmy rozebrat do posledního šroubku.

„(Předchozí) audit nám potvrdil účelnost nedávných personálních změn ve vedení Pražské strojírny. Budeme požadovat prověření veškerých možných vzniklých škod a vyvození odpovědnosti u konkrétních osob. Současně má nové vedení Pražské strojírny za úkol připravit nový finanční a obchodní plán pro rok 2017, předložit výhled strategie do roku 2020 a finančně stabilizovat společnost,“ dodal šéf pražského dopravce Martin Gillar.

Vizualizace trati spojující města Kúfa a Nadžaf.
Plán zamýšlených linek MHD v irácké Basře.

Důvodem pro únorové změny ve vedení Pražské strojírny bylo podle něj neuspokojivé hospodaření firmy, výše zadlužení, růst nákladů či vysoká rizikovost získání tržeb v zahraničí. Říha oponuje, že loni prezentoval kladné výsledky se ziskem zhruba jeden a půl milionu korun.

„Nebyly žádné mezery v hospodaření, firma rostla. Nejdřív mě vyhodili, a pak začali hledat důvod, zástupné problémy. Několikrát jsem po svém odvolání upozorňoval, že musí pokračovat v započatých jednáních. Irácká strana čeká na další setkání a je velice nervózní. Nic se nestalo, žádná odpověď. Nejde mi ani tak o mou osobu, ale o vztahy, které se rozběhly,“ dodal Říha.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat